Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Program Sokół z lepszym finansowaniem technologii środowiskowych

14.02.2020

Z proekologicznego programu „Sokół” mogą korzystać teraz nie tylko przedsiębiorcy, ale i samorządy. Przedsiębiorcy natomiast mogą liczyć na atrakcyjne warunki finansowe. Zwiększył się też zakres tematyczny innowacyjnych obszarów objętych dofinansowaniem.

 

Fot. alphaspirit - stock.adobe.com

 

Program „Sokół” NFOŚiGW umożliwia wdrożenie innowacyjnych technologii środowiskowych, które będą służyć ograniczeniu oddziaływania zakładów/instalacji/urządzeń na środowisko oraz wykorzystaniu lub stworzeniu technologii. Na ten cel do wykorzystania zostało jeszcze ponad 2 mld zł.

 

Kto może liczyć na dofinansowanie?

W VI naborze do programu oferta została poszerzona o kolejną grupę potencjalnych beneficjentów. Tym razem o dofinansowanie mogą się starać nie tylko przedsiębiorcy, ale również jednostki samorządu terytorialnego (JST) lub podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji zadań własnych JST.

 

Na jakie cele można uzyskać dofinansowanie?

Zgłaszane do NFOŚiGW przedsięwzięcia muszą charakteryzować się innowacyjnością co najmniej na poziomie krajowym oraz wpisywać się w jeden z obszarów Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS) wskazanych w programie. Można ubiegać się o dofinansowanie na przedsięwzięcia, które będą mieć przełożenie na uzyskanie efektu ekologicznego w postaci np. zmniejszenia emisji CO2, racjonalnego zarządzania energią, zużycia materiałów, zmniejszenia ilości odpadów, usprawnienia monitorowania i sygnalizacji zagrożeń w środowisku. Program został poszerzony o kolejne obszary, m.in. oświetlenie, sensory elastyczne czy wprowadzenie rozwiązań Internetu Rzeczy, które znalazły już szerokie zastosowanie w ochronie środowiska, w monitorowaniu aktualnego stanu środowiska, ale także w urządzeniach pomagających w minimalizowaniu negatywnego oddziaływania przemysłu.

 

Rodzaje dofinansowania

W „Sokole” przewidziano dofinansowanie bezzwrotne (faza B+R) oraz finansowanie zwrotne w postaci pożyczki (dotyczy fazy B+R oraz fazy wdrożenia technologii). Zmniejszono oprocentowanie pożyczek preferencyjnych do wysokości WIBOR 3M, nie mniej niż 1,5% dla przedsiębiorców, oraz wprowadzono stałe oprocentowanie w wysokości 1,5% dla JST/podmiotów świadczących usługi publiczne w ramach realizacji zadań własnych JST.

Nabór do programu „Sokół” będzie trwał od 17 lutego do 29 maja 2020 r. W tym czasie NFOŚiGW planuje przeszkolić przedsiębiorców z przygotowania wniosków.

Szczegółowe informacje dotyczące VI naboru dostępne są na www.nfosigw.gov.pl.

 

Czytaj też: Dekarbonizacja zasobów budowlanych - wytyczne unijne

Wpływ zmian klimatu na infrastrukturę budowlaną

 

 

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil na Google+