Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Wycena szkód infrastruktury telekomunikacyjnej

16.04.2019

Uszkodzenie infrastruktury telekomunikacyjnej w trakcie robót budowlanych pociąga za sobą roszczenie o naprawienie szkody i zwrot poniesionych kosztów naprawy. Jaką metodę przyjąć przy wycenie szkód? Porady rzeczoznawcy budowlanego

 

© BillionPhotos.com - Fotolia.com

 

Ustalenie wysokości szkody w opierciu o katalogi nakładów rzeczowych, prowadzi do jej znacznego przewartościowania. Może to stać się początkiem sporu, który często prowadzi strony na salę sądową.

Era społeczeństwa informacyjnego wyzwoliła olbrzymie inwestycje w budowę szerokopasmowej infrastruktury
telekomunikacyjnej
, która na przestrzeni ostatnich kilku lat podwoiła swoją łączną długość w skali kraju[1], co nie pozostaje bez wpływu na wzrost zagęszczenia uzbrojenia podziemnego w obszarach miejskich. Linie światłowodowe, jako dominujące obecnie medium transmisyjne, zmieniły charakter tego rodzaju uzbrojenia podziemnego i ich budowa nie wymaga już prostoliniowych odcinków zakończonych studniami kablowymi jak w przypadku kanalizacji kablowej, lecz mogą one swobodnie meandrować na granicy dopuszczalnych zbliżeń[2] do innego uzbrojenia. Na jednym obszarze może funkcjonować kilku operatorów sieci telekomunikacyjnej, co dodatkowo powiela ten rodzaj uzbrojenia podziemnego, powodując, że bezpieczne prowadzenie kolejnych robót ziemnych wymaga wręcz chirurgicznej precyzji. Oczywiście przyjęcie, że wzrost zagęszczenia uzbrojenia siecią telekomunikacyjną stanowi jedyny czynnik wzrostu ryzyka jej uszkodzenia, byłoby dużym uproszczeniem, należy pamiętać, że aż 70% awarii i katastrof budowlanych wywołanych jest przez tzw. czynnik ludzki[3]. To pojęcie obejmuje niedbałość, odstępstwa od projektu lub brak dostatecznych kwalifikacji i wiedzy zasobów ludzkich na budowie, a dopełnieniem tego jest świadoma rezygnacja wykonawców robót ziemnych z nadzoru gestora sieci telekomunikacyjnej podyktowana głównie chęcią redukcji kosztów za prowadzenie takich płatnych nadzorów.

A zatem prawdopodobieństwo uszkodzenia infrastruktury telekomunikacyjnej w trakcie robót budowlanych rośnie, jednak szybkie działania służb serwisowych operatora sieci telekomunikacyjnej są w stanie ograniczyć jego skutki, niezwłocznie przystępując do prac naprawczych.

 

Tab. Porównanie cen rynkowych elementów scalonych z ceną uzyskaną w oparciu o zakładowe katalogi nakładów rzeczowych z wykorzystaniem cen jednostkowych czynników produkcji publikowanych w ramach systemu Sekocenbud przez OWEOB „Promocja” w drugim kwartale 2018 r.

Lp.

Pozycja kosztorysowania

Operator

1

Operator

2

Operator

3

Wycena wg cen SEKOCENBUD

1.

Wyciąganie kabla światłowodowego

1,95 zł

2,80 zł

2,50 zł

8,20 zł

2.

Montaż złącza kablowego (bez materiału)

240,00 zł

70,00 zł

100,00 zł

 

3.

Montaż złącza kablowego + 1 spaw włókien światłowodowych (bez materiału)

440,00 zł

220,00 zł

180,00 zł

1516,00 zł

4.

Spawanie włókien światłowodowych

55,00 zł

40,00 zł

30,00 zł

78,00 zł

5.

Pomiar reflektometryczny włókna

105,00 zł

27,00 zł

35,00 zł

174,00 zł

6.

Otwarcie i zamknięcie mufy światłowodowej

111,00 zł

49,00 zł

105,00 zł

393,00 zł

 

Czytaj też: Rozdzielnice elektryczne i skrzynki telekomunikacyjne we współczesnym mieszkaniu

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil na Google+