Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Uzgodnienie projektu pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych

17.04.2019

Czy projekt budowlany musi być uzgodniony pod względem warunków sanitarnohigienicznych. W różnych starostwach urzędnicy odmiennie podchodzą do tej sprawy. Czy należy uzgadniać dokumentację projektową?

 

Fot. Fotolia.com

 

Odpowiada mgr inż. Andrzej Stasiorowski.

 

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Pb) w art. 20 ust. 1 pkt 2 nakłada na projektanta obowiązek uzyskania wymaganych opinii, uzgodnień i sprawdzeń rozwiązań projektowych w zakresie wynikającym z przepisów.

Artykuł 33 ust. 2 pkt 1 Pb wymaga, żeby do wniosku o pozwolenie na budowę dołączyć między innymi cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi.

W art. 35 ust. 1 pkt 3 ustawa nakłada na organ administracji architektoniczno-budowlanej obowiązek sprawdzenia, przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę lub odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego, między innymi posiadania wymaganych opinii, uzgodnień, pozwoleń i sprawdzeń.

W trzech miejscach ustawa Pb wskazuje obowiązek uzgadniania projektu budowlanego, ale nie wskazuje, jakie to mają być uzgodnienia. Odsyła do innych przepisów. Na pewno podstawą do żądania jakiegokolwiek uzgodnienia nie może być tylko Prawo budowlane. Musi być inny przepis, który wprost o tym mówi. Takim przepisem jest rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 2 grudnia 2015 r. w sprawie uzgadniania projektu pod względem ochrony przeciwpożarowej (Dz.U. z 2015 r. poz. 2117). Rozporządzenie to wprost podaje, w jakich przypadkach projekty budowlane wymagają uzgodnienia pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej. Ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2019 r. poz. 59) w art. 3 określa zakres działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w dziedzinie zapobiegawczego nadzoru sanitarnego. Jest tu m.in.:

2) uzgadnianie dokumentacji projektowej pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych dotyczących:

a) budowy oraz zmiany sposobu użytkowania obiektów budowlanych.

Niewątpliwie jest tu określony obowiązek Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

 

Polecamy też: Kiedy projektowanie inżynierii budowlanej uprawnia do zastosowania stawki 50% kosztów uzyskania przychodów

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil na Google+