Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Wniosek o upadłość od A do Z

02.06.2020

Wniosek o ogÅ‚oszenie upadÅ‚oÅ›ci może zgÅ‚osić dÅ‚użnik samodzielnie lub każdy z jego wierzycieli osobistych, a wiÄ™c taki, wobec którego dÅ‚użnik odpowiada caÅ‚ym swoim majÄ…tkiem.

 

NiewypÅ‚acenie wynagrodzenia należnego wykonawcy lub podwykonawcy w umownie oznaczonym terminie może nieść ze sobÄ… poważne konsekwencje, zwiÄ…zane z utratÄ… pÅ‚ynnoÅ›ci finansowej wierzyciela. Niestety, w toku dochodzenia i egzekwowania wierzytelnoÅ›ci czÄ™sto siÄ™ okazuje, że dÅ‚użnik staÅ‚ siÄ™ niewypÅ‚acalny. Wydawać by siÄ™ mogÅ‚o, że w takiej sytuacji wierzyciel jest bezsilny i nie uzyska należnych mu kwot. Remedium na takÄ… sytuacjÄ™ może siÄ™ okazać zainicjowanie przez wierzyciela postÄ™powania upadÅ‚oÅ›ciowego wobec niewypÅ‚acalnego dÅ‚użnika. Zdarza siÄ™, że pomimo prób polubownych odzyskania wierzytelnoÅ›ci, dziaÅ‚aÅ„ sÄ…dowych i egzekucji komorniczej dÅ‚użnik sprawia wrażenie niewypÅ‚acalnego. ZÅ‚ożenie wniosku o ogÅ‚oszenie upadÅ‚oÅ›ci niekiedy może spowodować, że osoba chcÄ…ca dalej prowadzić dziaÅ‚alność gospodarczÄ… niejako zmuszona jest do spÅ‚aty zobowiÄ…zania bÄ™dÄ…cego podstawÄ… zÅ‚ożenia wniosku, w przeciwnym bowiem razie ogÅ‚oszenie upadÅ‚oÅ›ci uniemożliwi jej zarzÄ…dzanie wÅ‚asnym przedsiÄ™biorstwem. Takie rozwiÄ…zanie bÄ™dzie jednak nieskuteczne w przypadku dÅ‚użników, którzy faktycznie nie posiadajÄ… Å›rodków, a niepÅ‚acenie przez nich zobowiÄ…zaÅ„ nie jest zabiegiem celowym. Wierzyciel ma wówczas możliwość odzyskania swoich należnoÅ›ci w wyniku dziaÅ‚aÅ„ podejmowanych przez syndyka.

 

Fot. stock.adobe / studio v-zwoelf
 

Jak stanowi art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadÅ‚oÅ›ciowe, postÄ™powanie uregulowane ustawÄ… należy prowadzić tak, aby roszczenia wierzycieli mogÅ‚y zostać zaspokojone w jak najwyższym stopniu, a jeÅ›li racjonalne wzglÄ™dy na to pozwolÄ… - dotychczasowe przedsiÄ™biorstwo dÅ‚użnika zostaÅ‚o zachowane. A zatem, jak siÄ™ wydaje, prowadzone postÄ™powanie może przynieść wymierne korzyÅ›ci zarówno dla wierzyciela, jak i dÅ‚użnika.
 

Polecamy: Dochodzenie wierzytelności w budowlance

Wniosek o upadłość. Legitymacja do złożenia wniosku oraz właściwość sądu

Prawo upadÅ‚oÅ›ciowe przyjęło zasadÄ™, że upadÅ‚oÅ›ci nie można ogÅ‚osić z urzÄ™du, chociażby dÅ‚użnik funkcjonowaÅ‚ w obrocie gospodarczym jako niewypÅ‚acalny. UpadÅ‚ość dÅ‚użnika można ogÅ‚osić jedynie na wniosek uprawnionego do tego podmiotu. Wniosek o ogÅ‚oszenie upadÅ‚oÅ›ci może zgÅ‚osić dÅ‚użnik samodzielnie lub każdy z jego wierzycieli osobistych, a wiÄ™c taki, wobec którego dÅ‚użnik odpowiada caÅ‚ym swoim majÄ…tkiem, nie zaÅ› bÄ™dÄ…cy jedynie wierzycielem rzeczowym, np. hipotecznym. Przez wierzyciela należy rozumieć każdego uprawnionego do zaspokojenia siÄ™ z masy upadÅ‚oÅ›ci, chociażby jego wierzytelność nie byÅ‚a jeszcze wymagalna.
 

Sprawy o ogÅ‚oszenie upadÅ‚oÅ›ci rozpoznajÄ… sÄ…dy rejonowe (gospodarcze). WÅ‚aÅ›ciwy miejscowo jest sÄ…d, w którego obszarze znajduje siÄ™ gÅ‚ówny oÅ›rodek podstawowej dziaÅ‚alnoÅ›ci dÅ‚użnika. Jest to miejsce, w którym dÅ‚użnik regularnie zarzÄ…dza swojÄ… dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… o charakterze ekonomicznym i które jako takie jest rozpoznawalne dla osób trzecich. Ustawa wprowadza domniemanie, że dla osób prawnych oraz uÅ‚omnych osób prawnych gÅ‚ównym oÅ›rodkiem ich podstawowej dziaÅ‚alnoÅ›ci jest miejsce siedziby. W odniesieniu zaÅ› do osób fizycznych domniemywa siÄ™, że oÅ›rodkiem tym jest gÅ‚ówne miejsce wykonywania dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej lub zawodowej, a jeżeli osoba ta nie prowadzi dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej - miejsce jej zwykÅ‚ego pobytu.

Zobacz: Zaległe płatności zmorą firm budowlanych

Elementy wniosku o ogłoszenie upadłości

Wniosek o ogłoszenie upadłości składany przez wierzyciela powinien zawierać następujące elementy:

  1. ImiÄ™ i nazwisko dÅ‚użnika albo jego nazwÄ™ oraz numer PESEL albo numer w Krajowym Rejestrze SÄ…dowym, a w przypadku ich braku - inne dane umożliwiajÄ…ce jego jednoznacznÄ… identyfikacjÄ™, miejsce zamieszkania albo siedzibÄ™, adres, a jeżeli dÅ‚użnikiem jest spóÅ‚ka osobowa, osoba prawna albo inna jednostka organizacyjna nieposiadajÄ…ca osobowoÅ›ci prawnej, której odrÄ™bna ustawa przyznaje zdolność prawnÄ… - imiona i nazwiska reprezentantów, w tym likwidatorów, jeżeli sÄ… ustanowieni, a ponadto w przypadku spóÅ‚ki osobowej - imiona i nazwiska oraz miejsce zamieszkania wspólników odpowiadajÄ…cych za zobowiÄ…zania spóÅ‚ki bez ograniczenia caÅ‚ym swoim majÄ…tkiem.
  2. Wskazanie miejsca, w którym siÄ™ znajduje gÅ‚ówny oÅ›rodek podstawowej dziaÅ‚alnoÅ›ci dÅ‚użnika.
  3. Wskazanie okolicznoÅ›ci, które uzasadniajÄ… wniosek, i ich uprawdopodobnienie.
  4. InformacjÄ™, czy dÅ‚użnik jest spóÅ‚kÄ… publicznÄ… w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spóÅ‚kach publicznych (Dz.U. z 2018 r. poz. 512 i 685).

Wymogi formalnoprawne złożenia wniosku

Wierzyciel zainteresowany sprawnym i skutecznym przeprowadzeniem postÄ™powania upadÅ‚oÅ›ciowego powinien również uczynić zadość wymogom formalnym zÅ‚ożenia wniosku. Skrupulatność wierzyciela w tym zakresie z pewnoÅ›ciÄ… usprawni przebieg postÄ™powania upadÅ‚oÅ›ciowego. SkÅ‚adajÄ…c wniosek o upadÅ‚ość, należy pamiÄ™tać, że wniosek taki podlega stosownej opÅ‚acie. Wniosek o ogÅ‚oszenie upadÅ‚oÅ›ci podlega opÅ‚acie staÅ‚ej w wysokoÅ›ci 1000 zÅ‚. W przypadku gdy wniosek dotyczy ogÅ‚oszenia upadÅ‚oÅ›ci osoby fizycznej nieprowadzÄ…cej dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej (tzw. upadÅ‚ość konsumencka), pobierana jest opÅ‚ata podstawowa w wysokoÅ›ci 30 zÅ‚. Nie jest to jedyna opÅ‚ata, jakÄ… bÄ™dzie musiaÅ‚ uiÅ›cić wierzyciel, chcÄ…cy zainicjować postÄ™powanie upadÅ‚oÅ›ciowe. Wnioskodawca wraz z wnioskiem o ogÅ‚oszenie upadÅ‚oÅ›ci powinien przedÅ‚ożyć również dowód uiszczenia zaliczki na wydatki w toku postÄ™powania w przedmiocie ogÅ‚oszenia upadÅ‚oÅ›ci w wysokoÅ›ci jednokrotnoÅ›ci przeciÄ™tnego miesiÄ™cznego wynagrodzenia w sektorze przedsiÄ™biorstw bez wypÅ‚at nagród z zysku w trzecim kwartale roku poprzedniego, ogÅ‚oszonego przez Prezesa GÅ‚ównego UrzÄ™du Statystycznego. Brak uiszczenia zaliczki spowoduje wezwanie do jej zapÅ‚aty w terminie tygodnia, jej nieuiszczenie zaÅ› spowoduje zwrot wniosku. Zgodnie z obwieszczeniem Prezesa GUS z dnia 17 października 2019 r. przeciÄ™tne miesiÄ™czne wynagrodzenie bez wypÅ‚at nagród w zysku w sektorze przedsiÄ™biorstw w 2019 r. wynosiÅ‚o 5148,07 zÅ‚.

 

Ustawa stanowi, że jeÅ›li wniosek o upadÅ‚ość skÅ‚ada wierzyciel, we wniosku należy uprawdopodobnić swojÄ… wierzytelność. PosiÅ‚kujÄ…c siÄ™ przepisami postÄ™powania cywilnego, należy wyjaÅ›nić, że uprawdopodobnienie to substrat dowodu, cechuje go natomiast mniejszy formalizm niż ten przewidziany w postÄ™powaniu dowodowym, ograniczajÄ…c aktywność wnioskodawcy do wykazania okolicznoÅ›ci pozwalajÄ…cych przyjąć z dużym prawdopodobieÅ„stwem, że jego wierzytelność rzeczywiÅ›cie istnieje. Jednakże, mimo że nie wynika to wprost z treÅ›ci art. 24 Prawa upadÅ‚oÅ›ciowego, niezwykle trudne bÄ™dzie uprawdopodobnienie istnienia wierzytelnoÅ›ci, nie przedstawiajÄ…c chociażby części danych dotyczÄ…cych podstawy roszczeÅ„ wnioskodawcy, a szczególnie: stosunku prawnego, z którego wynika wierzytelność, wysokoÅ›ci wierzytelnoÅ›ci, daty jej powstania oraz terminu wymagalnoÅ›ci. Pozwoli to dodatkowo uwiarygodnić dotychczas przedstawionÄ… argumentacjÄ™ wnioskodawcy w przedmiocie istnienia wierzytelnoÅ›ci.

 

Po złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości, a przed ogłoszeniem upadłości sąd na wniosek albo z urzędu może dokonać zabezpieczenia majątku dłużnika. W przedmiocie zabezpieczenia sąd orzeka niezwłocznie. Chodzi o to, żeby zabezpieczyć majątek dłużnika, aby w jak najszerszym zakresie wierzyciele mogli zaspokoić swoje wierzytelności.

 

Jak stanowi art. 10 Prawa upadÅ‚oÅ›ciowego, upadÅ‚ość ogÅ‚asza siÄ™ w stosunku do dÅ‚użnika, który staÅ‚ siÄ™ niewypÅ‚acalny. Dalej ustawa stanowi, że dÅ‚użnik jest niewypÅ‚acalny, jeżeli utraciÅ‚ zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiÄ…zaÅ„ pieniężnych. Domniemywa siÄ™, że dÅ‚użnik utraciÅ‚ zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiÄ…zaÅ„ pieniężnych, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiÄ…zaÅ„ pieniężnych przekracza trzy miesiÄ…ce. W przypadku dÅ‚użników bÄ™dÄ…cych osobami prawnymi i uÅ‚omnymi osobami niewypÅ‚acalność zachodzi także wtedy, gdy zobowiÄ…zania pieniężne przekraczajÄ… wartość majÄ…tku takiego podmiotu, a stan ten utrzymuje siÄ™ przez okres przekraczajÄ…cy 24 miesiÄ…ce. Kolejne domniemanie wynikajÄ…ce z przepisów ustawy polega na tym, że zobowiÄ…zania pieniężne dÅ‚użnika przekraczajÄ… wartość jego majÄ…tku, jeżeli zgodnie z bilansem jego zobowiÄ…zania (z wyÅ‚Ä…czeniem rezerw na zobowiÄ…zania oraz zobowiÄ…zaÅ„ wobec jednostek powiÄ…zanych) przekraczajÄ… wartość jego aktywów, a stan ten utrzymuje siÄ™ przez okres przekraczajÄ…cy 24 miesiÄ…ce.
 

Polecamy: Gwarancja zapÅ‚aty za wykonanie robót budowlanych
 

W pewnych przypadkach sÄ…d obligatoryjnie oddali wniosek o ogÅ‚oszenie upadÅ‚oÅ›ci. Po pierwsze, sÄ…d oddali wniosek o ogÅ‚oszenie upadÅ‚oÅ›ci zÅ‚ożony przez wierzyciela, jeżeli dÅ‚użnik wykaże, że wierzytelność ma w caÅ‚oÅ›ci charakter sporny, a spór zaistniaÅ‚ miÄ™dzy stronami przed zÅ‚ożeniem wniosku o ogÅ‚oszenie upadÅ‚oÅ›ci. Nie bÄ™dzie zatem przesÅ‚ankÄ… do oddalenia wniosku o upadÅ‚ość dÅ‚użnika sytuacja, w której dÅ‚użnik dopiero po zÅ‚ożeniu wniosku przez wierzyciela zakwestionowaÅ‚ wierzytelność. SÄ…d oddali wniosek o ogÅ‚oszenie upadÅ‚oÅ›ci również wtedy, gdy majÄ…tek niewypÅ‚acalnego dÅ‚użnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postÄ™powania lub wystarcza jedynie na zaspokojenie tych kosztów. Taka regulacja ma na celu unikniÄ™cie prowadzenia postÄ™powania przez syndyka, co do którego z góry wiadomo, że nie pozwoli na zaspokojenie wierzytelnoÅ›ci w żadnej części. SÄ…d może również oddalić wniosek o ogÅ‚oszenie upadÅ‚oÅ›ci w razie stwierdzenia, że majÄ…tek dÅ‚użnika jest obciążony hipotekÄ…, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym lub hipotekÄ… morskÄ… w takim stopniu, że pozostaÅ‚y jego majÄ…tek nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postÄ™powania. Ponadto sÄ…d może oddalić wniosek o ogÅ‚oszenie upadÅ‚oÅ›ci, jeżeli nie ma zagrożenia utraty przez dÅ‚użnika zdolnoÅ›ci do wykonywania jego wymagalnych zobowiÄ…zaÅ„ pieniężnych w niedÅ‚ugim czasie.

 

Data wydania postanowienia o ogÅ‚oszeniu upadÅ‚oÅ›ci jest datÄ… upadÅ‚oÅ›ci. Postanowienie o ogÅ‚oszeniu upadÅ‚oÅ›ci obwieszcza siÄ™ oraz dorÄ™cza syndykowi, po uprzednim powiadomieniu go o ogÅ‚oszeniu upadÅ‚oÅ›ci, upadÅ‚emu albo jego spadkobiercy oraz wierzycielowi, który żądaÅ‚ ogÅ‚oszenia upadÅ‚oÅ›ci.
 

Z dniem ogÅ‚oszenia upadÅ‚oÅ›ci majÄ…tek upadÅ‚ego staje siÄ™ masÄ… upadÅ‚oÅ›ci, która sÅ‚uży zaspokojeniu wierzycieli upadÅ‚ego. W skÅ‚ad masy upadÅ‚oÅ›ci wchodzi majÄ…tek należący do upadÅ‚ego w dniu ogÅ‚oszenia upadÅ‚oÅ›ci oraz nabyty przez upadÅ‚ego w toku postÄ™powania upadÅ‚oÅ›ciowego. Ustalenie skÅ‚adu masy upadÅ‚oÅ›ci nastÄ™puje przez sporzÄ…dzenie spisu inwentarza oraz spisu należnoÅ›ci. NastÄ™pnie pierwszym etapem jest wyznaczenie sÄ™dziego komisarza i syndyka, który przejmuje zarzÄ…d majÄ…tkiem upadÅ‚ego dÅ‚użnika. W ramach pierwszego etapu postÄ™powania upadÅ‚oÅ›ciowego sÄ…d ogÅ‚aszajÄ…cy upadÅ‚ość m.in. wzywa wierzycieli do zgÅ‚aszania przysÅ‚ugujÄ…cych im wierzytelnoÅ›ci w terminie 30 dni od ogÅ‚oszenia upadÅ‚oÅ›ci.
 

Kolejnym etapem postÄ™powania jest sporzÄ…dzenie przez syndyka i przedÅ‚ożenie sÄ™dziemu komisarzowi listy wierzytelnoÅ›ci w celu jej zatwierdzenia. NastÄ™pnie od ujÄ™cia lub odmowy uwzglÄ™dnienia wierzytelnoÅ›ci wierzycielowi przysÅ‚uguje sprzeciw. PraktykÄ… jest również sporzÄ…dzanie uzupeÅ‚niajÄ…cych list wierzytelnoÅ›ci w ramach postÄ™powania, w miarÄ™ wpÅ‚ywu kolejnych zgÅ‚oszeÅ„ wierzytelnoÅ›ci. Dokonanie zgÅ‚oszenia wierzytelnoÅ›ci po upÅ‚ywie terminu wyznaczonego w postanowieniu o ogÅ‚oszeniu upadÅ‚oÅ›ci nie powoduje bezskutecznoÅ›ci zgÅ‚oszenia, lecz może wiÄ…zać siÄ™ z dodatkowymi kosztami dla wierzyciela, który dokonaÅ‚ zgÅ‚oszenia wierzytelnoÅ›ci po terminie wyznaczonym przez sÄ…d.
 

W postÄ™powaniu upadÅ‚oÅ›ciowym to syndyk dokonuje spisu inwentarza, a także podejmuje czynnoÅ›ci zmierzajÄ…ce do likwidacji masy upadÅ‚oÅ›ci, co w praktyce oznacza sprzedaż majÄ…tku upadÅ‚ego. Po sprzedaży mienia syndyk sporzÄ…dza plan podziaÅ‚u, który może być zaskarżony zarzutami. NastÄ™pnie po likwidacji caÅ‚ego majÄ…tku upadÅ‚ego sporzÄ…dza siÄ™ ostateczny plan podziaÅ‚u funduszy masy upadÅ‚oÅ›ci, który obejmuje również m.in. dochód uzyskany z prowadzenia lub wydzierżawienia przedsiÄ™biorstwa czy odsetki od sum zgromadzonych na rachunku depozytowym. Ostateczny plan podziaÅ‚u również może być kwestionowany w drodze zarzutów. Po wykonaniu planów podziaÅ‚u stwierdza siÄ™ zakoÅ„czenie postÄ™powania upadÅ‚oÅ›ciowego.
 

Wnikliwy czytelnik niniejszego tekstu zapewne zadaje sobie pytanie, co oznacza sformuÅ‚owanie zawarte in principio artykuÅ‚u, a mianowicie, że postÄ™powanie upadÅ‚oÅ›ciowe ma być prowadzone tak, by roszczenia wierzycieli mogÅ‚y być zaspokojone w jak najwyższym stopniu. Czy oznacza to zatem, że wierzytelność może nie zostać zaspokojona w toku postÄ™powania upadÅ‚oÅ›ciowego w caÅ‚oÅ›ci? Taka sytuacja może siÄ™ zdarzyć, jeżeli majÄ…tek upadÅ‚ego nie wystarczy na pokrycie kosztów postÄ™powania, a zatem mimo przeprowadzenia wieloetapowego postÄ™powania może siÄ™ okazać, że wierzytelność nie zostanie zaspokojona w caÅ‚oÅ›ci.
 

Dla nieuczciwego wierzyciela zgÅ‚oszenie wniosku o upadÅ‚ość innego przedsiÄ™biorcy, który jest jego dÅ‚użnikiem, może siÄ™ okazać niemaÅ‚Ä… pokusÄ…, dlatego też ustawodawca przewidziaÅ‚, że w przypadku zÅ‚ożenia przez wierzyciela wniosku w zÅ‚ej wierze sÄ…d, oddalajÄ…c wniosek o ogÅ‚oszenie upadÅ‚oÅ›ci, obciąży wierzyciela kosztami postÄ™powania i może nakazać wierzycielowi zÅ‚ożenie publicznego oÅ›wiadczenia odpowiedniej treÅ›ci i w odpowiedniej formie. Ponadto jeÅ›li wniosek wierzyciela o ogÅ‚oszenie upadÅ‚oÅ›ci zostaÅ‚ zÅ‚ożony w zÅ‚ej wierze, w przypadku oddalenia wniosku wierzyciela o ogÅ‚oszenie upadÅ‚oÅ›ci zÅ‚ożonego w zÅ‚ej wierze dÅ‚użnikowi przysÅ‚uguje przeciwko wierzycielowi roszczenie o naprawienie szkody. Dlatego też, aby korzystanie z dobrodziejstw zÅ‚ożenia wniosku o ogÅ‚oszenie upadÅ‚oÅ›ci przyniosÅ‚o wierzycielowi wymierny efekt, powinno każdorazowo siÄ™ odbywać w sposób przemyÅ›lany i wyważony, a przede wszystkim zgodny z wymogami przepisów prawa.

 

adw. Patrycja Kaźmierczak-Kapuścińska

Kancelaria Adwokacka KRS adwokat Patrycja Kaźmierczak-Kapuścińska

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil na Google+