Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Branża HVAC w 2019 r. - trendy i prognozy

21.01.2019

Rozwiązania branży HVAC stają się coraz bardziej dopasowane do potrzeb użytkowników, ale też przyjazne środowisku. Jednak za najbardziej przełomowy kierunek uważa się proces automatyzacji i zdalnego zarządzania jednostkami.

Branża HVAC przeżywa prawdziwy rozkwit. Coraz trudniej wyobrazić sobie nowoczesne biuro bez zaawansowanych systemów zarządzających jakością powietrza czy halę przemysłową pozbawioną prawidłowej wymiany powietrza. Eksperci prognozują, że w nowym roku swoją pozycję z pewnością umocnią precyzyjne systemy sterowania, wykorzystywanie zapachów – aromamarketing, klimatyzacja precyzyjna czy zielone budownictwo.

 

Będziemy kupować zapachami

Marketing zapachowy dopiero od niedawna znajduje zastosowanie w handlu oraz miejscach świadczących szeroko rozumiane usługi (np. salony fryzjerskie czy kosmetyczne). Aromamarketing pozwala nie tylko zniwelować niepożądane zapachy, ale też wyróżnić brand – odpowiednio dobrana woń staje się znakiem rozpoznawczym marki. Urządzenia aromatyzujące można doprowadzić bezpośrednio do przewodów wentylacyjnych albo połączyć z jednostkami klimatyzacyjnymi kanałowymi. W ten sposób nawet duża kubatura obiektu nie stoi na przeszkodzie, aby równomiernie rozprowadzić zapach wanilii, perfum czy naturalnej skóry w całym budynku. Zaawansowana technologia znajdująca się w aromatyzerach pozwala obsłużyć przestrzeń nawet do 6 tys. m³, a funkcja zimnej dyfuzji zapewnia dyskretne rozprzestrzenianie się aromatu. Marketing zapachowy m.in. zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. zakupów impulsywnych.

 

Jednostki klimatyzacyjne w hotelu Grand Ascot (fot. CentroClima)

 

Kompaktowe systemy zarządzające

Jednym z najszybciej rozwijających się trendów w branży HVAC jest wyposażanie jednostek klimatyzacyjnych, grzewczych oraz wentylacyjnych w inteligentne funkcje, które pozwalają użytkownikom wygodnie i precyzyjnie zarządzać mikroklimatem wewnątrz. Do zadań urządzeń nie należy już tylko utrzymywanie odpowiednich parametrów powietrza, ale także automatycznie dbanie o jego jakość, dostosowywanie mocy do aktualnych potrzeb czy dostarczanie informacji na temat zużycia. Ponadto nowoczesne jednostki dają możliwość podłączenia do zintegrowanego systemu zarządzającego wszystkimi instalacjami znajdującymi się w budynku – BMS (Building Managment System). Perspektywy zarządzania tego typu systemem są bardzo szerokie, a za pomocą jednego panelu sterowania możemy kontrolować instalację oświetlenia, HVAC, ochronę przeciwpożarową czy systemy antywłamaniowe, przebywając poza miejscem pracy.

 

Klimatyzacja precyzyjna zadba o dane w firmie

Magazynowanie danych staje się obowiązkowym elementem każdego większego przedsiębiorstwa. Bezpieczne przechowywanie informacji jest podstawą sprawnie funkcjonującej organizacji. Dlatego coraz większą wagę przykłada się do projektowania specjalnie wydzielonych pomieszczeń pełniących rolę centrum przetwarzania danych. Część firm wykonawczych już odnotowuje wzrost zapytań ofertowych w związku z klimatyzacją precyzyjną. – Z roku na rok klimatyzuje się coraz więcej specjalistycznych pomieszczeń informatycznych. W centrach danych zwykłe systemy typu split przestają już wystarczać. Sprzęt elektroniczny wykorzystywany w serwerowniach i pomieszczeniach elektrycznych wymaga zapewnienia odpowiednich warunków pracy tych urządzeń, w tym właściwej temperatury. Ciepło, które powstaje podczas pracy, a także wrażliwość na ewentualne zmiany klimatyczne są podstawą naszej rekomendacji dla stosowania ściśle dopasowanego systemu tzw. klimatyzacji precyzyjnej. O wiele więcej przedsiębiorców decyduje się też na cykliczne usługi serwisowe i konserwacyjne. Rosnące zainteresowanie i świadomość technologiczna dają nam podstawy, by mówić o klimatyzacji precyzyjnej w kontekście najgorętszych trendów tego roku – tłumaczy Dawid Kozyra z firmy CentroClima zajmującej się projektowaniem oraz montażem instalacji HVAC. Szereg parametrów, które musi spełniać odpowiednio przygotowany projekt, to wyzwanie dla projektantów oraz instalatorów. Poprzez inteligentne systemy nadzoru użytkownik ma stały wgląd w pracę jednostek, a o usterkach urządzeń zostanie powiadomiony natychmiast za pomocą wiadomości SMS. Klimatyzacja precyzyjna przeznaczona jest do dużych serwerowni, pomieszczeń technicznych czy banków danych, w których ciepło generują specjalistyczne sprzęty informatyczne.

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil na Google+