Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Niewielki wzrost przychodów firm budowlanych z GPW w 2018 r.

09.05.2019

Przychody ponad 20 grup budowlanych notowanych na GPW wzrosły w 2018 r. nominalnie o 9,8%, co, przy wzroście cen materiałów i robocizny, jest wzrostem niewielkim. Wynik finansowy netto tych grup również uległ tylko niewielkiej poprawie. Jest on nadal słaby w porównaniu do zysków firm deweloperskich, dostawców materiałów budowlanych i sprzętu.

 

Fot. Fotolia.com

 

Niewielki przychód wykonawców

Według ostatniego raportu Spectis „Rynek budowlany w Polsce – maj 2019” zbiorczy zysk netto grup budowlanych notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych za cztery kwartały 2018 r. wyniósł 40 mln zł, wobec straty 82 mln zł netto rok wcześniej. Oznacza to, że po czterech kwartałach na minusie wykonawcom na koniec roku udało się wyjść na symboliczny plus.

Poprawa wyniku finansowego jest spowodowana w dużej mierze dużo niższą stratą netto będącej w upadłości grupy Vistal Gdynia. Wyraźną poprawę zyskowności odnotowały natomiast Polimex-Mostostal i Mostostal Zabrze. Istotne pogorszenie wyników finansowych dotknęło zaś grupy Budimex, Trakcja PRKiI i Elektrobudowa.

Uzyskany w 2018 r. wynik finansowy netto firm wykonawczych przekłada się na wskaźnik rentowności sprzedaży netto na poziomie zaledwie 0,2%. Oznacza to, że w obrębie szeroko rozumianego rynku budownictwa i nieruchomości, firmy wykonawcze nadal pozostają jedyną grupą, która nie może zarobić na swojej działalności.

 

 

Stabilne przychody deweloperów i dostawców

Rentowność firm deweloperskich oraz dostawców materiałów i sprzętu dla budownictwa utrzymuje się natomiast na stabilnym poziomie – odpowiednio 17,4% i 4,8%.

Firmy deweloperskie notowane na giełdzie, które uzyskały istotną poprawę wyniku finansowego w ubiegłym roku, to Capital Park, LC Corp, Vantage Development i MLP Group. Znacząco pogorszyły się natomiast wyniki Warimpex i Polnord.

Jeśli chodzi o producentów i dostawców materiałów oraz sprzętu z sektora budowlanego, w 2018 r. wynik finansowy istotnie poprawiły grupy Kęty, Ferro, Pekabex, Ulma Construccion i Selena. Wyraźną obniżkę rentowności odnotowały natomiast Ceramika Nowa Gala i Libet.

 

 

Przeczytaj też: Firmy budowlane IV kwartał z rzędu z ujemną rentownością

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil na Google+