Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

W jaki sposób obecnie rozwija się branża deskowań?

22.07.2016

Rynek wynajmu deskowań systemowych, potocznie zwanych szalunkami, nieustannie ewoluuje.

Ewolucja dotyczy strony technicznej szalunków, tj. wprowadzane są zupełnie nowe systemy oraz używane są udoskonalane i unowocześniane. Jest to związane z wchodzeniem firm na nowe rynki. Każdy rynek ma swoje wymagania, a firmy wykonawcze - swoje przyzwyczajenia.

Duże różnice widoczne są nawet w Polsce, inaczej buduje się w Polsce północnej, a inaczej we wschodniej czy południowej. Różnice w technologii i rodzajach materiałów zależą od kosztów pozyskanych surowców oraz kosztu ludzkiej pracy. Im droższa jest praca, tym większy udział nowoczesnych technologii, które pozwalają szybciej i wygodniej pracować. Dostawcy szalunków idąc tym trendem oferują lepsze i szybsze w obsłudze szalunki, np. tarcze wielkoformatowe nawet o wymiarach 2650 x 5300 mm, kątowniki rozszalowujące do szybów windowych pozwalające rozformować szacht windowy bez jego rozpinania na poszczególne elementy Kolejnym aspektem w rozwoju systemów szalunkowych jest wprowadzanie elementów pozwalających podnieść bezpieczeństwo pracy, np. pomosty robocze wyposażane są w drabiny wyjściowe, przeciwbarierki i siatki ochronne. W niektórych systemach wszystkie te zabezpieczenia są już zmontowane przed dostawą na budowę przez firmy szalunkowe, dzięki czemu montaż ogranicza się do rozładunku z samochodu i postawieniu elementu przy ścianie.

Zupełnie innym zagadnieniem jest serwis szalunków, który coraz częściej przejmują firmy szalunkowe lub specjalizujące się w tego typu usługach. Firmy te wyposażone są w specjalistyczne maszyny do czyszczenia i serwisowania szalunków, i mogą wykonać tę obsługę szybciej oraz taniej.

 

Krzysztof Turczyniak

dyrektor Oddziału Mazowsze NOE-PL Sp. z o.o.

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil na Google+