Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Jak lepiej zaprojektować konstrukcje stalowe?

30.11.-0001

Pi Frame 1.0 to efektywne narzędzie wspomagające projektowanie konstrukcji hal stalowych.

Optymalizuje ramę portalową przegubowo zamocowaną w fundamencie, o rozpiętości bez podpór pośrednich do 40 m, wysokości słupa do 12 m i rozstawie do 12 m. Wymiaruje przekroje słupów i rygla ramy portalowej z profili gorącowalcowanych, blachownicowych (o zbieżnych i stałych środnikach) oraz z profili SIN. Można również optymalizować dowolny element z ww. profili (np. belkę podsuwnicową, podciąg stalowy).

Optymalizacja w Pi Frame 1.0 przebiega następująco:
 

  • przyjęcie geometrii ramy (rozpiętość, wysokość słupa, rozstaw ram, kąt nachylenia);
  • przyjęcie założeń dotyczących lokalizacji hali oraz obciążeń (strefy śniegowej, wiatrowej, określenie ciężaru pokrycia oraz ciężaru instalacji podwieszonych do dachu);
  • przyjęcie danych do wymiarowania (wybór gatunku stali, parametrów wyboczenia i zwichrzenia dla słupów i rygla, określenie maksymalnego wytężenia przekrojów konstrukcyjnych w stanach SGN i SGU);
  • podział słupa i rygla na elementy wysyłkowe i wybór kształtu zbieżności środnika.


Po wprowadzeniu danych program dobiera kombinacje przekrojów elementów składowych słupa i rygla, oblicza siły wewnętrzne i sprawdza według obowiązujących norm. Siły wewnętrzne są korygowane na bieżąco w toku obliczeń do sztywności analizowanych elementów słupa i rygla. Po zakończeniu obliczeń program generuje notkę obliczeniową z wynikami dla najbardziej optymalnych przekrojów rygla i słupa pod kątem możliwie najmniejszego ciężaru.
 


mgr inż. Marcin Neuman
 

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil na Google+