To najnowocześniejsza placówka dla osób z zaburzeniami psychicznymi w Polsce. W 7-segmentowym budynku mieści się 9 wyspecjalizowanych oddziałów, nowoczesne centrum rehabilitacji, 300 łóżek oraz miejsca do relaksu i aktywności sportowej.

Budowa Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego Drewnica rozpoczęła się 24 lutego 2015 r. Przez 3 lata pracowało przy niej aż 400 osób. Obiekt to 7-segmentowy budynek, który zajmuje 22 tys. m² powierzchni. Znajdzie się w nim nowoczesne centrum rehabilitacji, m.in. sale do zajęć muzycznych czy ruchowych, sale terapeutyczne, poradnia i 300 łóżek. Co ważne, pacjenci będą mieli zapewnioną opiekę nie tylko psychiatrów, ale także specjalistów z innych dziedzin, m.in. ginekologów, urologów, okulistów, neurologów.

Użyto aż 5 km kolumn, których zadaniem było wzmocnienie podstawy budynku. – Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica w Ząbkach to m.in. 25 tys. m³ betonu, z którego wykonano elementy konstrukcyjne budynku, 1500 t stali zbrojeniowej do wzmocnienia ich czy 0,5 mln cegieł użytych do postawienia ścian przez ekipy murarskie – mówi Piotr Kurowicki, kierownik kontraktu w Budimeksie. Budowa do stanu zamkniętego trwała ok. pół roku, a jej zakończenie otworzyło drogę do rozpoczęcia prac wykończeniowych.

 

 

Prace wykończeniowe obejmowały m.in. montaż instalacji sanitarnych i elektrycznych, a także położenie specjalistycznych podłóg i elementów na ścianach. Całość uzupełnia starannie zagospodarowana przestrzeń na zewnątrz, która liczy aż 10 ha terenów zielonych. Alejki i uliczki wzbogacone zostały w ponad 23 tys. sadzonek, aby roślinność stanowiła element terapii i wypoczynku dla pacjentów. Do ich dyspozycji jest także ogród zimowy. Na terenie kompleksu znajdują się również przestrzenie do integracji, relaksu i aktywności fizycznej z miejscem do gry w szachy oraz tenisa stołowego. Główny punkt stanowi altana, w której można organizować sesje czy spotkania.

Szpital w Ząbkach wyróżnia się również pod względem zastosowanych rozwiązań technologicznych, które mają na celu usprawniać pracę personelu. – Przykładem jest system automatycznej apteki, który składa się z modułu centralnego wraz szafami zdecentralizowanymi. Wspiera on kontrolę i dystrybucję leków w całym szpitalu – mówi Piotr Kurowicki.

W placówce wprowadzono ekologiczne rozwiązania: zastosowano odnawialne źródła energii w instalacjach wodnych i powietrznych. Należą do nich np. pompy ciepła i kolektory słoneczne, które pozwalają zmniejszyć koszty ogrzewania wody nawet o połowę.

Wartość projektu to ponad 104 mln zł, z czego 95 mln zł pochodzi ze środków unijnych, a 13 mln zł z budżetu państwa. To jedna z największych inwestycji zrealizowanych przez samorząd woj. mazowieckiego.