Dworzec kolejowy w Grudziądzu powstanie w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych. Inwestycja to efekt rozszerzenia Programu Inwestycji Dworcowych, prowadzonego przez PKP SA.

 

Dworzec kolejowy w Grudziądzu (fot. AlexKazakhov/Wikipedia)

 

Dworzec kolejowy w Grudziądzu ma być jednym z jedenastu węzłów przesiadkowych w województwie kujawsko-pomorskim. Będzie on wybudowany w formule IDS.

Innowacyjne Dworce Systemowe to program budowy dworców oparty na schemacie parterowego budynku, w którym stosowane są rozwiązania proekologiczne, takie jak panele fotowoltaiczne, odzyskiwanie wody deszczowej do spłukiwania toalet, oświetlenie LED czy pompy ciepła. Są one także dostosowane do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością, w tym osób z niepełnosprawnościami.

Obecny budynek dworca kolejowego w Grudziądzu powstał w latach 60. XX w. Codziennie korzysta z niego 1,6 tys. pasażerów. Przez stację przebiegają dwie linie kolejowe – nr 207 łącząca Toruń Wschodni z Malborkiem oraz 208 łącząca Jabłonowo Pomorskie i Chojnice. Na obu trasach trwają prace rewitalizacyjne prowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe.

Polskie Koleje Państwowe SA realizują największy w historii kraju Program Inwestycji Dworcowych, w ramach którego do 2023 r. blisko 200 obiektów w całej Polsce będzie zmodernizowanych lub wybudowanych od podstaw.

 

Źródło: MI

 

Czytaj też: Unijne wsparcie na kolejne inwestycje transportowe