Gospodarzem XXVI spotkania izb i związków budowlanych z krajów Grupy Wyszehradzkiej, które odbywało się w Łodzi i Warszawie, były Polska Izba Inżynierów Budownictwa i Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa.

 

 

W spotkaniu organizacji budowlanych Grupy Wyszehradzkiej 3–6 października br. wzięły udział delegacje: Czeskiej Izby Autoryzowanych Inżynierów i Techników (ČKAIT) pod przewodnictwem Aloisa Materny, Czeskiego Związku Inżynierów Budownictwa (ČSSI) z Adamem Vokurkim na czele, Węgierskiej Izby Inżynierów (MMK) z Nagy Gyuli, Słowackiej Izby Inżynierów Budownictwa (SKSI) z Vladimirem Benko, Słowackiego Związku Inżynierów Budownictwa (SZSI) pod przewodnictwem Juraja Nagyego, Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (PIIB) ze Zbigniewem Kledyńskim na czele, Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa (PZITB) z Ryszardem Trykosko. W obradach uczestniczyli także Zygmunt Rawicki – wiceprezes PIIB i Adam Rak – przewodniczący Opolskiej OIIB.

Z okazji 25 lat współpracy izb i związków budowlanych z krajów Grupy Wyszehradzkiej, w wydarzeniu udział wzięli przewodniczący delegacji z pierwszego założycielskiego spotkania Grupy V4 w 1994 r.: Jan Kysel (SKSI), Ödön Hajto (MMK), Vaclav Mach (ČKAIT), Miloslav Pavlik (ČSSI) oraz Andrzej B. Nowakowski (PZITB).

W drugim dniu spotkania delegacje odwiedziły nową siedzibę PIIB w Warszawie. Następnie uczestniczyły w uroczystej części Nadzwyczajnego Zjazdu PZITB z okazji Jubileuszu 85-lecia PZITB.

 

 

Główne obrady odbyły się w Łodzi 5 października br. w siedzibie Łódzkiej OIIB. W ich trakcie omówiono realizację deklaracji przyjętej na XXV spotkaniu organizacji budowlanych w Bańskiej Bystrzycy w październiku 2018 r. Referował Vladimir Benko (SKSI). Przewodniczący poszczególnych delegacji poinformowali także o najważniejszych wydarzeniach w swoich organizacjach ze szczególnym uwzględnieniem zmian stanu przepisów prawnych dotyczących budownictwa, jakie miały miejsce w ciągu ostatniego roku. Przedyskutowano również problemy związane z ustawicznym doskonaleniem zawodowym w samorządach inżynierów budownictwa i stowarzyszeniach budowlanych funkcjonujących w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Delegacje zgodziły się, że działalność zawodowa potrzebna do kształtowania i tworzenia obszarów antropogenicznych powinna być traktowana jako regulowana, służąca celom publicznym i jako taka jest nieodzownym warunkiem zapewnienia wysokiej jakości profesjonalnych usług. Dyskutowano o jakości projektowania w budownictwie, w tym o jego integralności merytorycznej i formalno-prawnej.

Na koniec wszystkie delegacje podpisały wspólny protokół ze spotkania. Uhonorowano także symbolicznymi statuetkami przewodniczących delegacji z pierwszego założycielskiego spotkania Grupy V4 w 1994 r.

Kolejne XXVII spotkanie organizacji budowlanych z krajów Grupy Wyszehradzkiej odbędzie się w październiku 2020 r. na Węgrzech, a gospodarzem będzie Węgierska Izba Inżynierów (MMK).

 

Źródło: PIIB, ŁOIIB

 

Przeczytaj też: 25. spotkanie organizacji budowlanych krajów Grupy Wyszehradzkiej

XXIII spotkanie organizacji budowlanych z krajów Grupy Wyszehradzkiej