Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Niezwykłe murale na ścianach kamienic Foksal 13/15

24.01.2019

Na ulicy Foksal w Warszawie pięknieją nie tylko zabytkowe kamienice pod numerami 13 i 15. Na ścianach szczytowych sąsiednich domów, od wewnętrznej strony kwartału, pojawiły się murale nawiązujące do fasad wybranych stołecznych kamienic.

 

 

Kamienice Foksal 13/15 przechodzą gruntowny remont, dzięki któremu na powrót staną się luksusowymi śródmiejskimi rezydencjami. Na ich tyłach znajdowały się ślepe ściany sąsiednich kamienic. Deweloper – firma Ghelamco – postanowił nadać temu miejscu bardziej przyjazny charakter. Powstały murale, które harmonijnie wpisały się w charakter okolicznej zabytkowej zabudowy, stając się neutralnym, a zarazem estetycznym tłem dla pieczołowicie remontowanych budynków. Są to malowidła o charakterze architektonicznym – przedstawiają w skali 1:1 elewacje kilku istniejących warszawskich kamienic.

Przygotowanie i realizację projektu murali powierzono specjalizującej się w tej dziedzinie pracowni Good Looking Studio.

Na trzech największych ścianach szczytowych wewnątrz kwartału namalowano reprezentacyjne fasady frontowe. Mural na ścianie budynku przy ul. Smolnej 38 inspirowany jest warszawską kamienicą przy ul. Kopernika 13, kolejny znajdujący na ścianie domu przy Smolnej 30 odwzorowuje bogate detale budynku przy ul. Szpitalnej 8. Natomiast szczyt kamienicy przy Smolnej 34 przypomina teraz secesyjną fasadę domu przy Górnośląskiej 22.

Murale od początku były konsultowane z ekspertem w dziedzinie architektury przedwojennej Warszawy i doktorantem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, Piotrem Kilanowskim. Projektuje on również w pracowni Proart, która specjalizuje się w architekturze historycznej i odpowiada za renowacje i rekonstrukcje najwybitniejszych stołecznych zabytków, w tym kamienic Foksal 13/15. Architekt pomógł wytypować budynki będące pierwowzorami murali i dbał o to, aby w koncepcji malowideł nie pojawiły się żadne błędy architektoniczne. Między innymi dzięki temu wszystkie istniejące gzymsy, uskoki i okna w ścianach szczytowych zostały harmonijnie wkomponowane w projekt, a domalowane otwory okienne znajdują się na tej samej wysokości i mają podobne wymiary jak prawdziwe okna na sąsiednich ścianach danego budynku.

 

Foksal 13/15 to luksusowa inwestycja apartamentowa, którą firma Ghelamco realizuje w historycznym centrum Warszawy. Kamienice powstały w latach 1895–1898 według projektu Artura Ottona Spitzbartha.

W swojej długiej historii rezydencje Foksal 13/15 były domem wielu wybitnych osobistości ze świata kultury, nauki, polityki i biznesu, m.in. Bolesława Eigera, Stefana Napierskiego, Zygmunta Badowskiego, Kazimierza Kubali czy Stanisława Grabskiego. W latach 30. XX w. kamienica pod numerem 13 stała się własnością słynnego polskiego przedsiębiorcy, „króla czekolady” – Jana Wedla, który przebudował ją i wyposażył w nowoczesne udogodnienia, m.in. pierwszą w Warszawie panoramiczną windę.

O wyjątkowości inwestycji Foksal 13/15 stanowi bogactwo autentycznych, XIX-wiecznych detali, które ocalały we wnętrzach. Klatki schodowe zdobią rzeźbione supraporty i portale, posadzki z białego marmuru i ręcznie kute balustrady. Nie mniejsze bogactwo prezentują apartamenty, które swoim wystrojem śmiało mogłyby konkurować z arystokratycznymi pałacami.

Projekt rewitalizacji kamienic opracowała znawczyni architektury historycznej, architekt Anna Rostkowska z pracowni Proart we współpracy z renomowanym biurem Sud Architectes. Do stworzenia aranżacji wnętrz inwestor zaprosił holenderskiego projektanta Erica Kustera, związanego z marką Metropolitan Luxury.

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil na Google+