Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Polacy budują domy modułowe w Norwegii

01.10.2018

Budownictwo modułowe jest coraz bardziej doceniane.

 

W miasteczku Tønsberg na południu Norwegii polska ekipa z Unihouse - oddziału firmy Unibep - kończy realizację inwestycji, która obejmowała budowę czterech pięciokondygnacyjnych budynków mieszkalnych o łącznej powierzchni ponad 9 tys. m2. Pierwszy z budynków (B) oddano do użytku w 2016 r., a w roku ubiegłym zajął 7. miejsce w rankingu satysfakcji klientów z nowych budynków mieszkalnych oddanych do użytku w 2016 r. w Norwegii. Trwają prace przy ostatnim z budynków (F). We wrześniu przewidziane są odbiory.

 

 

Wszystkie budynki wznoszone są w technologii drewnianej modułowej. Moduły przygotowywane są przez dział projektowy firmy Unihouse w Polsce, przy konsultacji z architektem, z uwzględnieniem wymaganej przez norweskiego inwestora konstrukcji budynku, jego wyposażenia i rodzaju elewacji. Warto podkreślić, że wspomniany dział projektowy (ponad 30-osobowy) wprowadza już projektowanie w BIM-ie. Domy modułowe firma buduje w Skandynawii już od prawie 10 lat. W przypadku inwestycji w Tønsberg projekt architektoniczny wykonała pracownia norweska, a wykonawczy - polskie biuro. Elewacja każdego z czterech budynków jest inna.

Do konstrukcji modułów wykorzystywane jest drewno konstrukcyjne, a na kluczowe elementy konstrukcyjne - takie jak belki oczepowe stropów i podłóg w budynkach mających trzy lub więcej kondygnacji - warstwowe drewno konstrukcyjne LVL o dużej wytrzymałości na zginanie i ściskanie oraz małym skurczu. Jako materiał izolacyjny jest wykorzystywana wełna mineralna.

 

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil na Google+