Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Powstanie węzeł w Jaworniku na Zakopiance

02.07.2020

Nowy węzeł w Jaworniku na Zakopiance w ciągu drogi krajowej nr 7 zastąpi niebezpieczne skrzyżowanie. Jest program inwestycji.

 

 

Węzeł w Jaworniku na Zakopiance powstanie na mocy program inwestycji, który podpisał właśnie minister infrastruktury. Bezkolizyjny węzeł w ciągu drogi krajowej nr 7 w Jaworniku koło Myślenic zastąpi skrzyżowanie DK7 z drogą wojewódzką nr 955, poprawiając tym samym bezpieczeństwo i płynność ruchu.

 

Skrzyżowanie w Jaworniku to jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na Zakopiance. Natężenie ruchu na odcinku DK7 Kraków–Myślenice według Generalnego Pomiaru Ruchu 2015 wynosiło ponad 33 tys. pojazdów na dobę. Na skrzyżowaniu dopuszczone są wszystkie relacje skrętne. Realizacja inwestycji poprawi bezpieczeństwo, a jednocześnie usprawni funkcjonowanie i rozwój strefy ekonomicznej Jawornik–Polanka, zagrożone przez uciążliwe i niedostosowane do obecnie istniejących potrzeb włączenie do drogi krajowej nr 7.

 

W Jaworniku zostanie wybudowany dwupoziomowy węzeł drogowy. Powstaną łącznice, dobudowane zostaną pasy włączeń i wyłączeń po obu stronach drogi krajowej, przebudowany będzie odcinek drogi wojewódzkiej i drogi zapewniające komunikację lokalną. Powstaną też dwa ronda, wiadukt, ekrany akustyczne, mur oporowy, ścieżka rowerowa oraz przepust pod DK7. Przebudowana będzie infrastruktura techniczna.

 

Program inwestycji i zabezpieczenie środków na realizację przedsięwzięcia umożliwi GDDKiA rozpoczęcie przygotowań do przetargu na opracowanie dokumentacji wraz z uzyskaniem decyzji zezwalającej na realizację inwestycji (ZRiD). Pozwoli też na podpisanie porozumienia dotyczącego współpracy z samorządami wojewódzkim i gminnym, które wezmą udział w finansowaniu tej inwestycji.

 

Przygotowanie dokumentacji wraz z uzyskaniem niezbędnych uzgodnień planowane jest na lata 2020–2023, a roboty budowlane przewidziano na lata 2024–2025.

 

Źródło: MI

 

Czytaj także:

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil na Google+