Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przebudowa dworca Kraków Swoszowice

06.07.2020

Po modernizacij dworzec kolejowy Kraków Swoszowice powróci do historycznego wyglądu. Będzie też obiektem funkcjonalnym, komfortowym, ekologicznym i przystosowanym do potrzeb wszystkich grup podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami i opiekunów z małymi dziećmi.

 

PKP S.A. podpisały umowę na przebudowę dworca Kraków Swoszowice. Renowację przejdzie elewacja budynku. Wymianiony zostanie dach wraz z więźbą oraz stolarka okienna i drzwiowa (odtworzona na wzór historycznej). Projekt przebudowy dworca zakłada również wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, a także wzmocnienie i wykonanie nowych stropów.

 

 

Na dworcu po przebudowie zostanie przywrócona funkcja obsługi podróżnych. Na parterze zaprojektowano pomieszczenia komercyjne, toalety oraz hol z funkcją poczekalni. Będzie ona wyposażona w siedziska, a także systemy dynamicznej informacji podróżnych (elektroniczne tablice odjazdów i przyjazdów pociągów) oraz informacji głosowej. Budynek zostanie również przystosowany do obsługi osób o ograniczonej mobilności, m.in. poprzez usunięcie barier architektonicznych, wprowadzenie ścieżek prowadzących z polami uwagi oraz montaż specjalnej mapy dotykowej dworca. Będzie bezpieczniej, gdyż w ramach inwestycji wykonawca zamontuje nowoczesny system monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu. Projekt zakłada również wymianę pozostałych instalacji, których prace będzie nadzorował system BMS (Building Management System).

Zobacz:


Metamorfozę przejdzie także bezpośrednie otoczenie budynku. Na nowo zostaną ułożone chodniki (z liniami prowadzącymi dla osób niewidomych lub niedowidzących) i wykonana zostanie droga, przy której zaprojektowano 15 miejsc postojowych, w tym dwa dla osób niepełnosprawnych. W otoczeniu dworca wykonane zostanie nowe oświetlenie, pojawi się mała architektura (ławki, kosze) oraz stojaki rowerowe. Uporządkowana zostanie także okoliczna zieleń. Na ulicę Hubalczyków z placu przed dworcem podróżni dostaną się za pomocą schodów i pochylni.

 

Koszt przebudowy dworca Kraków Swoszowice to prawie 8 mln złotych. Jest ona finansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Planowany termin udostępnienia dworca podróżnym po przebudowie to przełom 2021 i 2022 roku. Wykonawcą robót budowlanych jest Zakład Remontowo Budowlany MURDZA z Miechowa. Przebudowa dworca Kraków Swoszowice jest jednym z zadań realizowanych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 r.


PKP S.A.

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil na Google+