Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

W Siewierzu powstanie pierwsze ekologiczne miasteczko w Polsce

05.06.2009

Spółka Chmielowskie, należąca do giełdowej firmy inwestycyjnej TUP, realizuje projekt budowy pierwszego w Polsce ekologicznego miasteczka, z pełną infrastrukturą, sklepami oraz zabudową jedno- i wielorodzinną.

 

Miasteczko powstanie na powierzchni 120 ha w gminie Siewierz, niedaleko Katowic i autostrady A1 nad Zalewem Przeczycko-Siewierskim.

Koncepcja zagospodarowania terenu w Siewierzu została opracowana w październiku 2007 r. w ramach warsztatów urbanistycznych Charette (metoda angażująca w proces projektowania nie tylko urbanistów, architektów, ale także władze, społeczność lokalną i innych zainteresowanych). Zgodnie z planami, przyszłe miasteczko będzie mieć charakter ekologicznego miasta – ogrodu, zabudowanego niskimi kamieniczkami. Będzie składało się z części biznesowej, mieszkalnej i rekreacyjnej. Nad zalewem powstanie m.in. mały port i klub żeglarski dla dzieci. W centrum miasteczka zlokalizowany będzie rynek, a bezpośrednio przy nim kościół. Dzięki odpowiednio zaprojektowanej przestrzeni publicznej dotarcie do sklepu, szkoły czy lekarza bez samochodu nie będzie żadną przeszkodą.
 
 
Cały projekt ma powstać w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju. Cechować go będą nowatorskie rozwiązania ekologiczne: urządzenia pozyskujące energię odnawialną (z kolektorów słonecznych, ogniw fotowoltaicznych, biopaliw), woda deszczowa odprowadzana do oczyszczalni biologicznej, budynki efektywne energetycznie czy planowana elektrociepłownia, bazująca na pellecie.
Realizacja całego projektu przewidziana jest na 25 lat. Pierwszy etap inwestycji ma zostać zamknięty do 2012 r. W jego ramach na obszarze o powierzchni ok. 44 ha powstanie ok. 880 jednostek mieszkalnych, motel i hotel z największym na Śląsku kompleksem konferencyjnym, rynek oraz port dla żaglówek. Ok. 70 tys. m² powierzchni użytkowej będzie przeznaczone na biura, handel i usługi.
 
 
Projekt ma być realizowany poprzez sprzedaż poszczególnych działek, samodzielne inwestycje spółki, jak i inwestycje realizowane we współpracy z firmami deweloperskimi i partnerami inwestycyjnymi.
Koncepcja budowy miasteczka w Siewierzu realizowana przez Chmielowskie jest podobna do projektów z sukcesem realizowanych m.in. w Stanach Zjednoczonych Ameryki jak i Zachodniej Europie. Przykładem mogą być miasteczka Seaside oraz Baldwin Park na Florydzie (www.seasidefl.com, www.baldwinparkfl.com) lub miasteczko Poundbury w hrabstwie Dorset w Wielkiej Brytanii (www.poundbury.info).
 
Źródło: Chmielowskie Sp. z o.o., TUP S.A.
Wizualizacja: TUP S.A.

 

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil na Google+