Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Zautomatyzowane laboratorium Lafarge

07.11.2018

W Cementowni Kujawy zrealizowano projekt innowacyjnego automatycznego laboratorium zmianowego z wykorzystaniem robota analizującego parametry jakościowe wytwarzanych produktów.

Laboratorium w Cementowni Kujawy Lafarge w Polsce to w pełni zautomatyzowana jednostka, służąca do analizy głównych parametrów jakościowych mąki surowcowej, klinkieru i cementu. Wykorzystano w nim najnowocześniejsze technologie i sprzęty światowych dostawców, które pozwalają na całkowitą automatyzację działań.

 

 

Wprowadzone rozwiązanie pozwoliło na lepszą kontrolę przy dużej liczbie rodzajów cementu produkowanych naprzemiennie w ciągu 24 godzin. Przy częstotliwości badań co godzinę, operator centralnej sterowni może szybciej i sprawniej podejmować działanie w reakcji na nieprawidłowości w próbce. Dzięki temu firma unika ryzyka produkcji materiałów z niewłaściwymi parametrami.

Automatyczne Laboratorium Zmianowe w Cementowni Kujawy jest efektem wspólnych działań Lafarge w Polsce z ekspertami w dziedzinie badań procesowych. W realizację projektu zaangażowanych było jednocześnie 6 firm, w tym 4 zagraniczne. Koszt realizacji całego projektu z dostawą rozwiązań inżynierskich i budową nowego budynku wyniósł 2,5 mln euro.

 

Fot. Łukasz Wiewióra

 

Realizacja projektu wymagała szczegółowego planowania i konsekwentnego wdrażania. Prace obejmowały zarówno wnętrze budynku, jak i jego zewnętrzne otoczenie – konieczne było ostateczne zintegrowanie systemów informatycznych i operacyjnych w całość. Najdłuższa z tras transportu pneumatycznego z punktu poboru próbki do laboratorium wynosi pół kilometra. Zazwyczaj tego typu projekty realizowane są etapami w ciągu 2–3 lat. Poszczególne obszary działalności zakładu produkcyjnego włączane są systematycznie do analiz w laboratorium automatycznym. W przypadku laboratorium w Cementowni Kujawy obiekt powstał i został uruchomiony w ciągu niespełna 10 miesięcy, obejmując wszystkie punkty poboru prób.

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil na Google+