Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Impregnacja tarcicy konstrukcyjnej

21.02.2019

Pomimo dużej skuteczności impregnacji ciśnieniowej metody powierzchniowe pozostaną niezastąpione wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność nasycania drewna już wbudowanego.

 

Fot. Selena

 

Dlaczego należy stosować impregnację

Drewno, z którego powstaje tarcica konstrukcyjna, jest materiaÅ‚em Å‚atwopalnym, podatnym na korozjÄ™ biologicznÄ… (rozkÅ‚ad biologiczny drewna). Tarcica konstrukcyjna wymaga impregnacji, czyli nasycenia Å›rodkami chemicznymi. Preparaty chemiczne do drewna zabezpieczajÄ… tarcicÄ™ przed: grzybami domowymi i pleÅ›niowymi, wodÄ… opadowÄ… i wilgociÄ…, ogniem oraz destrukcyjnym dziaÅ‚aniem niektórych owadów - technicznych szkodników drewna.

SpoÅ›ród czynników majÄ…cych szkodliwy wpÅ‚yw na tarcicÄ™ konstrukcyjnÄ… trzy sÄ… najbardziej niekorzystne.

Owady - techniczne szkodniki drewna, gÅ‚ównie KoÅ‚atek, Borodziej Próchnik, Tykotka, Spuszczel i Drwalnik Paskowany. Owady te mogÄ… siÄ™ zagnieżdżać zarówno w drewnie suchym, jak i w drewnie wilgotnym. PreferujÄ… raczej drewno drzew iglastych. DojrzaÅ‚e i dorosÅ‚e osobniki skÅ‚adajÄ… w drewnie jaja, z których wylÄ™gajÄ… siÄ™ larwy owadów. Larwy rosnÄ…, odżywiajÄ…c siÄ™ miazgÄ… drzewnÄ…, ryjÄ… także w deskach i sÅ‚upach dÅ‚ugie korytarze, spulchniajÄ…c tym samym drewno. W zaatakowanych przez owady miejscach struktura drewna jest poważnie naruszona, przez co drewno traci na wytrzymaÅ‚oÅ›ci (na Å›ciskanie, zginanie i na rozciÄ…ganie).

Grzyby (domowe i pleśniowe) - najczęściej atakują tarcicę, gdy wilgotność masowa drewna jest powyżej 19-20% i gdy drewno osłonięte jest od słońca.

Rozwojowi grzybów sprzyja temperatura powietrza miÄ™dzy 9-21oC i brak przewiewu. Najgorsze dla tarcicy konstrukcyjnej sÄ… grzyby domowe; przerastajÄ… one drewno na wskroÅ›, powodujÄ…c jego gnicie i butwienie. Do zakażenia drewna tarcicy dochodzi na skutek kontaktu z zarodnikami grzybów lub grzybniÄ…. Tarcica musi wiÄ™c siÄ™ zetknąć z grzybem lub znajdować siÄ™ w pobliżu grzybów. Grzyby pleÅ›niowe nie sÄ… aż tak niebezpieczne dla tarcicy konstrukcyjnej. AtakujÄ… one tylko powierzchniÄ™ drewna, przez co wyglÄ…d tarcicy jest mniej estetyczny. Grzyby pleÅ›niowe w znacznie mniejszym stopniu osÅ‚abiajÄ… noÅ›ność tarcicy konstrukcyjnej niż grzyby domowe. W pomieszczeniach, w których jest drewno pokryte grzybami pleÅ›niowymi, panuje mikroklimat bardzo szkodliwy dla zdrowia ludzkiego. Zarodniki grzybów pleÅ›niowych wystÄ™pujÄ… w otoczeniu (Å›rodowisku) wszÄ™dzie i gdy tylko siÄ™ pojawiÄ… dogodne warunki do ich rozwoju, dochodzi do zakażenia drewna ich zarodnikami.

OgieÅ„ to żywioÅ‚, przed którym nie ma stuprocentowej ochrony tarcicy. Można jednak tak zabezpieczyć drewniane elementy tarcicy konstrukcyjnej, aby jak najdÅ‚użej opieraÅ‚y siÄ™ ogniu. Uzyskuje siÄ™ wówczas wiÄ™cej czasu na ewakuacjÄ™ ludzi z pÅ‚onÄ…cego obiektu budowlanego. Czas użytkowania tarcicy konstrukcyjnej można znacznie wydÅ‚użyć dziÄ™ki impregnacji (nasycaniu) drewna.

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil na Google+