Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Krawędzie kostek brukowych

12.04.2019

Krawędzie kostek brukowych mają różnorodne formy wykończenia, co wiąże się z ich cechami użytkowymi i zastosowaniem.

 

Fot. Fotolia.com

 

Krawędź kostki brukowej jest detalem wymagającym od producenta szczególnej uwagi. Jest to bowiem najbardziej wrażliwy fragment, podatny na uszkodzenia. Jednocześnie to detal nadający kostce charakteru.

 

Kostki fazowane

Najprostszym rozwiązaniem zabezpieczającym jest ścięcie krawędzi, czyli wykonanie tzw. fazy. Ten prosty zabieg powoduje, że krawędzie kostki brukowej stają się niemal niewrażliwe na niezbyt delikatny montaż, a także bardzo odporne na duże obciążenia podczas eksploatacji. Dzięki temu znacznie wydłuża się żywotność nawierzchni, niezależnie od tego jak intensywnie jest użytkowana. Fazowane krawędzie podkreślają też charakterystyczny rysunek fug, nadając powierzchni klasycznego wyglądu.

Mają one jednak pewne wady. Zwiększają hałas emitowany przez przejeżdżające pojazdy. Poza tym są niewygodne w użytkowaniu dla dzieci (także w wózkach), osób starszych, niepełnosprawnych i rowerzystów (kostka z fazą jest nieodpowiednim materiałem na ścieżki rowerowe). Niezbyt wygodnie się ją również odśnieża.

 

Kostka bez fazy

Alternatywą jest więc kostka bez fazy, z ostro wykończonymi narożnikami. Efektem jej zastosowania jest gładka nawierzchnia z bardzo delikatnym rysunkiem fug. Jest cicha, wygodna do użytkowania przez pieszych i odśnieżania, nadaje się na ścieżki rowerowe i inne utwardzone płaszczyzny o niewielkim planowanym obciążeniu.

Wadami kostek bez fazy są: konieczność delikatnego traktowania przy układaniu, nie są w stanie wytrzymać bez uszkodzeń zbyt dużej ilości i zbyt ciężkich pojazdów.

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil na Google+