Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

O zimnych domach

26.09.2018

Rozważania projektanta o możliwych przyczynach chłodu w niektórych małych domach mieszkalnych.

 

Ze względu na komfort cieplny mieszkańców, domy i ich instalacje powinny być projektowane i wykonywane w sposób zapewniający spełnienie następujących wymagań: wartość współczynnika określającego roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną musi być mniejsza od wartości obliczonej zgodnie z właściwą procedurą, a izolacyjność cieplna przegród oraz wyposażenia technicznego musi spełniać właściwe wymagania izolacyjności cieplnej. Procedurę i wymagania, o których tu mowa, określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tzw. warunki techniczne). Wymagania dotyczące przegród zewnętrznych obejmują ściany, dachy, stropodachy, stropy, podłogi na gruncie oraz okna i drzwi. Wymagania dotyczące wyposażenia technicznego sprowadzają się do izolowania instalacji związanej z ciepłem. Z powodu ochrony cieplnej nie może być za dużo okien; reguluje to § 2.1 – Załącznika do rozporządzenia. Nie można pominąć rygorów szczelności na przenikanie powietrza, uwarunkowań związanych z kondensacją pary wodnej, konieczności identyfikowania i eliminacji mostków cieplnych – regulowanych także tym przepisem prawnym.

 

 

Jednak nawet gdy wszystkie wymagania „warunków technicznych” związane z komfortem cieplnym zostaną spełnione, niektórych inwestorów niewielkich budynków mieszkalnych (domów), zwłaszcza niskich, rozłożystych, parterowych (podpiwniczonych i niepodpiwniczonych), może spotkać przykra niespodzianka związana z ich użytkowaniem. Może się okazać, że choć zbudowali identyczne domy jak ich znajomi, w podobnym środowisku klimatycznym i z tą samą starannością, to będą ponosić wyraźnie większe koszty ogrzewania. Taka sytuacja zdarzy się, gdy działka, na której budują, położona jest na lekko pochylonym terenie, podłoże gruntowe zbudowane jest z płytko zalegającego gruntu przepuszczalnego nad gruntem nieprzepuszczalnym, gdzie z powodu lokalnych warunków gruntowo-wodnych przez cały rok płyną podskórne wody gruntowe, a dom został skonstruowany tak, że zwierciadło tych wód sięgnie powyżej poziomu posadowienia budynku (co jest technicznie dopuszczalne i praktykowane).

W ostatnich dekadach zauważa się podwyższanie stanu wód gruntowych, stwarzające od jesieni do wiosny problemy, akurat wtedy gdy potrzebujemy ogrzewać nasze domy. Powoduje ono obniżenie temperatury ścian i posadzek przyziemia, zwiększa wilgotność, obniża temperaturę wnętrza przy posadzkach i przez to sprzyja dokuczliwemu odczuwaniu zimna. W pomieszczeniach niedogrzanych z powodu nadmiernej utraty ciepła, nieustannie trwa proces konwekcji (unoszenia ciepłego, a przez to rzadszego i w konsekwencji lżejszego powietrza) i temperatura przy posadzce przestaje być w końcu komfortowa. Poprzez chłód od stóp rozpoczyna się utrata ciepła z ludzkiego krwiobiegu; stała temperatura ciała utrzymywana jest bowiem przez krew, która krąży po organizmie. Podczas krążenia zostaje ona schłodzona tym bardziej, im dalej płynie do zewnętrznych członków: dłoni i stóp. Ponowne ogrzanie krwi następuje w organach wewnętrznych i tkankach, ciepłem wytwarzanym podczas spalania białka, tłuszczów i węglowodanów. Utrata ciepła powoduje znużenie (zmęczenie), a więc stan dyskomfortu.

Wymiana ciepła to jeden ze sposobów przekazywania energii pomiędzy układami termodynamicznymi. Przebiega spontanicznie, jeśli jeden obiekt różni się temperaturą od drugiego (sąsiedniego), wymiana ciepła odbywać się będzie do momentu osiągnięcia stanu równowagi termicznej. Powstrzymanie procesu przekazywania ciepła pomiędzy sąsiadującymi obiektami o różnej temperaturze nie jest możliwe, proces można ewentualnie spowolnić.

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil na Google+