Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tulipanowiec amerykański - zastosowanie w budownictwie

21.08.2019

Drewno tulipanowca amerykańskiego z powodzeniem można wykorzystać do wykończenia ścian zewnętrznych i budowy obiektów małej architektury. Jakie ma właściwości? Dlaczego trzeba je modyfikować termicznie? ZDJĘCIA obiektu.

 

Termicznie modyfikowane drewno tulipanowca amerykańskiego jest odporne na warunki atmosferyczne. Dodaje budynkowi elegancji i ociepla fasadę. Jednym z budynków, w którym wykorzystany został tulipanowiec jest ośrodek opieki nad chorymi na raka Kãlida Sant Pau w Barcelonie. Drewno tego gatunku zostało tam wykorzystane do budowy pergoli i wykończenia fasady.

 

 

Pergola, pod którą przechodzą odwiedzający w drodze do głównego wejścia budynku, tworzy warstwę ochronną nad ogrodem. Deski z tulipanowca amerykańskiego połączone zostały w niewielkie trójkąty tworzące dużą kratownicę otoczoną stalową konstrukcją. Projekt wykonawczy daje możliwość odseparowania ogrodu od otaczających go budynków. To azyl w zupełnie innym stylu niż tradycyjne przestrzenie szpitalne.

 

Zobacz też: Drewniany wieżowiec Hypérion

 

 

Trejaż na fasadzie składa się z poprzecznie rozmieszczonych desek. Taka konstrukcja zapewnia dostęp światła i widok na kompleks szpitala Sant Pau, ale jednocześnie cały czas chroni prywatną strefę, w której przebywają pacjenci.

Drewno tulipanowca amerykańskiego powinno być modyfikowane termicznie

Drewno po modyfikacji lub obróbce termicznej ma lepsze właściwości eksploatacyjne, jest trwalsze i dzięki temu można je stosować na zewnątrz bez dodatkowych zabezpieczeń. W wyniku modyfikacji termicznej amerykańskie gatunki drewna takie jak jesion, miękki klon, tulipanowiec amerykański oraz czerwony dąb przechodzą do pierwszej -  najwyższej klasy trwałości.

 

Obróbka termiczna polega na stopniowym podgrzewaniu drewna do temperatury 180–215°C przez 3-4 dni (czas uzależniony jest od grubości i gatunku drewna). Proces odbywa się w atmosferze beztlenowej, aby wyeliminować ryzyko zapalenia się materiału. Można do tego celu używać pary w próżni. Dzięki obróbce zawartość wilgoci w drewnie spada do bardzo niskiego poziomu 4–6% i zmienia się jednocześnie struktura fizyczna drewna – jest ono mniej podatne na wchłanianie wilgoci. W efekcie uzyskuje się materiał o większej stabilności wymiarowej, który jest mniej podatny na skręcanie lub utratę kształtu wraz ze zmianami poziomu wilgotności. Modyfikacja termiczna niszczy hemicelulozę oraz węglowodany, czyli dwa główne źródła pożywienia dla owadów i grzybów. A więc takie drewno nie będzie próchniało i nie trzeba będzie go zabezpieczać preparatami powierzchniowymi.

 

 

Wzrost stabilności wymiarowej oraz odporności na rozkład wydłuża wartość użytkową drewna i ogranicza liczbę czynności konserwacyjnych. A przy okazji drewno uzyskuje atrakcyjną, ciemną barwę. Mimo wykorzystania podczas modyfikacji termicznej energii, ślad węglowy procesu jest rekompensowany tym, że modyfikowany materiał nie wymaga już dodatkowych zabezpieczeń środkami o negatywnym wpływie na środowisko.

 

Zobacz: Dom Pień - ukryty w lesie

 

Kãlida Sant Pau – informacje o obiekcie

Nowy budynek Kãlida Sant Pau znajduje się bardzo blisko oddziału onkologicznego szpitala Sant Pau w Barcelonie. W pomysłowo zaprojektowanej przestrzeni architektonicznej ośrodek zapewnia pacjentom kompleksowy program mający na celu udzielenie im wsparcia oraz informacji na różnych etapach leczenia. Ośrodek założony został przez Fundació Privada Nous Cims oraz Fundació Privada Hospital de Santa Creu i Sant Pau. Modyfikacja termiczna drewna tulipanowca oraz wykonanie złożonych elementów stolarskich sfinansowało Amerykańskie Stowarzyszenie Eksporterów Drewna Liściastego (AHEC). Budynek został zaprojektowany przez Benedettę Tabgliabue z pracowni Miralles Tagliabue EMBT, a projekt wnętrza stworzyła architekt Patricia Urquiola.

 

 

Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC)
Fot. Lluc Miralles EMBT

 

Polecamy też: Drewno klejone warstwowo - czy tylko konstrukcje wielkowymiarowe?

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil na Google+