Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Zabezpieczenia głębokich wykopów

Artykuł sponsorowany

18.12.2018

We współczesnej geotechnice coraz częściej spotykamy się z koniecznością bezpiecznego wykonywania głębokich wykopów z równoczesnym rozwiązaniem wielu skomplikowanych uwarunkowań dotyczących stateczności ścian bocznych i dna tych wykopów, oddziaływania wód gruntowych, wpływu drgań, zjawisk osuwiskowych i innych warunków specjalnych.

Z uwagi na fakt, że na ogół wykopy te wykonuje się na terenach zabudowanych, istotnym warunkiem jest konieczność zapewnienia bezpieczeństwa obiektom istniejącym w bezpośrednim sąsiedztwie. Ze względu na częsty brak możliwości wykonywania szerokoprzestrzennych wykopów głębokich, zachodzi konieczność stosowania pionowych konstrukcji oporowych. Najczęściej stosowane są obecnie ściany szczelinowe, palisady, ściany berlińskie i ścianki szczelne. Wymienione ściany wspomagane przez kotwienia lub konstrukcje rozporowe pozwalają na wykonywanie wykopów o bardzo dużych głębokościach.

Obecnie części podziemne budynków to często nawet kilkukondygnacyjne elementy konstrukcyjne, które pełnią funkcje garaży podziemnych, zapleczy logistycznych, ale też powierzchni usługowych czy handlowych. Niejednokrotnie w ich bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się istniejące obiekty, często stare, zabytkowe.

 

 

Ściany szczelinowe pozwalają na bezpieczne i ekonomiczne wykorzystanie dostępnych przestrzeni na wybudowanie oraz zagospodarowanie podziemnych części budynków. Trudnym i każdorazowo odmiennym problemem staje się zabezpieczenie terenu objętego obudową ze ścian szczelinowych przed niekorzystnymi wpływami hydrogeologicznymi. Problem ten dotyczy zarówno etapu realizacji obudowy wykopu w technologii ścian szczelinowych, jak i docelowego etapu eksploatacji obiektu. Wyeliminowanie zagrożenia związanego ze zmianą warunków hydrogeologicznych w sąsiedztwie budowy ścian szczelinowych wymaga bezwzględnie bardzo rzetelnego rozpoznania warunków gruntowo-wodnych w przedmiotowym obszarze. Jedynie dysponowanie dokładnymi parametrami gruntów i danymi hydrogeologicznymi pozwala na podjęcie optymalnych rozwiązań dla każdej realizacji ścian szczelinowych. Wskazane jest, przy indywidualnym rozpatrywaniu obudowy wykonywanej w tej technologii, wprowadzanie lub choćby próba wprowadzenia innowacyjnych, nowoczesnych rozwiązań w zakresie minimalizowania zmian w warunkach hydrogeologicznych obszaru objętego zasięgiem wpływu realizacji ścian szczelinowych.

Projektowanie i wykonywanie konstrukcji podziemnych wymaga zwłaszcza hybrydowego wykorzystania wiedzy zarówno z zakresu mechaniki gruntów, jak i mechaniki budowli. Przy tego typu konstrukcjach współpraca konstrukcji z ośrodkiem gruntowym przy równoległym uwzględnieniu warunków hydrogeologicznych jest niezwykle wymagająca.

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil na Google+