Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Jak skutecznie zapobiegać zapyleniu w budownictwie

Artykuł sponsorowany

05.08.2020

Podczas prac budowlanych bardzo często pojawia się uciążliwy pył. W jaki sposób można zabezpieczyć pracowników budowy przed szkodliwym zapyleniem? Ekspert w dziedzinie utrzymania czystości, niemiecka marka Kärcher, ma na to sposób.


Wyróżniamy różne klasy pyłów w zależności od rozmiarów cząsteczek i ich charakterystyki: M, L oraz H. O ile pył klasy L nie jest dla nas zbyt szkodliwy, to już pył M, a tym bardziej H, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. W budownictwie mamy do czynienia przede wszystkim z pyłami klasy L i M (w prowadzeniu prac rozbiórkowych także klasy H - na przykład pył azbestowy).


W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo osób zatrudnionych na budowie i ochronić je przed szkodliwym działaniem pyłu? Przedstawiamy 10 PORAD od Kärcher.
 

  1. Odkurz pył zaraz po jego powstaniu. Wiele elektronarzędzi ma przyłącze do odsysania pyłu i powstających podczas pracy odpadów. Elektronarzędzie podłącza się do odkurzacza, a odkurzacz uruchomi się automatycznie po włączeniu elektronarzędzia. Zawsze korzystaj z filtra odpowiedniego do zasysanego pyłu.
  2. Wybierz metodę pracy, która nie generuje dużego zapylenia (praca na mokro).
  3. Korzystaj z mgły wodnej, na przykład podczas prowadzenia prac rozbiórkowych lub szlifowania na zewnątrz.
  4. Używaj produktów o niskiej zawartości pyłu, na przykład mieszanek gipsowych i betonowych.
  5. Unikaj niepotrzebnego wzniecania pyłu. Zamiast miotły korzystaj z odkurzaczy lub zamiatarek.
  6. Wykonuj badania zdrowotne.
  7. Regularnie sprzątaj swoje miejsce pracy, wietrz pomieszczenia w których pracujesz, oraz korzystaj z czystego ubioru roboczego.
  8. Usuwaj powstające podczas pracy zanieczyszczenia bez wzniecania pyłu.
  9. Regularnie sprawdzaj siłę ssącą odkurzacza. Najlepiej pracuj urządzeniem z automatycznym systemem czyszczenia filtra.
  10. Zawsze korzystaj z odzieży ochronnej i masek przeciwpyłowych.

Jak najlepiej chronić się przed pyłem na budowie?

Pył, który nie jest wzniecany nie jest groźny. Jest wiele różnych sposobów zapobiegania tworzeniu się pyłu. A jeśli nie możemy zapobiec jego tworzeniu, możemy nadal ograniczyć jego wdychanie dzięki odzieży ochronnej i stosowaniu masek przeciwpyłowych.
 

W trudnych warunkach pracy na budowie doskonałą ochroną przed wdychaniem różnego rodzaju pyłów niebezpiecznych zapewni także odpowiedni odkurzacz.

 


Odpowiedni, czyli jaki? Odpowiedzią na liczne wyzwania branży budowlanej jest nowa, ulepszona klasa odkurzaczy NT TACT. System TACT to znana już szeroko na rynku, opatentowana przez Kärcher technologia automatycznego oczyszczania filtra, dzięki czemu odkurzacz jest w stanie absorbować duże ilości drobnego pyłu bez zmniejszania siły ssącej. Jak to działa? W stałych interwałach czasowych filtr jest automatycznie przedmuchiwany silnym strumieniem powietrza zwrotnego. Dzięki temu zachowuje swoje właściwości a użytkownik urządzania nie wdycha szkodliwych pyłów. 

Obecnie na rynku pojawiła się nowa klasa odkurzaczy wyposażonych w ulepszony system TACT. Teraz działa on jeszcze ciszej i bardziej efektywnie. A jeśli chodzi o sprzęt i akcesoria, Kärcher zrobił wszystko, by praca była szybsza, łatwiejsza i wygodniejsza. Innowacyjne elementy są zintegrowane z turbiną i systemem filtrowania. Przełomowe Filtry z wkładam PTFE chronią zdrowie milionów użytkownicy lepiej niż kiedykolwiek wcześniej.

Odkurzacze które są wyposażone w gniazdo zasilania do pracy z innymi narzędziami są często wykorzystywane na placach budowy jako odpylacze. To czyni je szczególnie nadającymi się do ogólnego zastosowania w budownictwie.
 

Zapylenie na budowie? Wybierz odpowiednie urządzenie!

Cała klasa odkurzaczy NT jest warta uwagi, gdyż obejmuje urządzenia, które spełnią konkretne wymogi danej firmy. W tej grupie są urządzenia kompaktowe i poręczne, są certyfikowane do pracy z azbestem, w końcu są też takie, które mają bardzo pojemny zbiornik i niestraszna im długotrwała praca. Przedstawiamy szczegółowe informacje o wybranych modelach tych niezawodnych urządzeń.
 

NT 40/1 Ap L - najlepszy w klasie średniej

Używany do czyszczenia wnętrza pojazdu, w profesjonalnych zastosowaniach, przy pracach budowlanych, w hotelu i sektorze gastronomicznym lub w wielu innych branżach: nowy model Ap - mocny i kompaktowy odkurzacz do pracy na mokro i sucho zachwyca doskonałą siła ssania, półautomatycznym czyszczeniem filtra, prostą obsługą, sprytnym schowkiem na akcesoria i wysokiej jakości solidnym wykonaniem.

NT 40/1 Tact Te L - w odpowiednim rozmiarze

Nie za duży, nie za mały, ale w sam raz. Model NT 40/1 Tact Te L jest idealny dla każdego, kto potrzebuje maszyny, która ma zwartą budowę, kompaktowe wymiary i jest łatwa w transporcie, ale także ma dużą objętość zbiornika, a więc umożliwia długotrwałą pracę bez przestojów. Jest dostarczany z uchwytem lub bez niego. Port węża ssącego w głowicy maszyny zapewnia większą objętość użytkową zbiornika. Opróżnianie pojemnika jest proste dzięki połączeniu węża i głowicy maszyny. Skrzynki narzędziowe mogą stać bezpiecznie i bez poślizgu na podgumowanej powierzchni. Uchwyty transportowe umożliwiają bezpieczne mocowanie maszyny.

 

Wybór odpowiedniego odkurzacza to ważna decyzja. Pamiętaj, że jest to Twój najlepszy sojusznik w walce o zdrowe i bezpieczne środowisko pracy. Warto zaufać ekspertowi w swej dziedzinie i sprawdzonej, niemieckiej technologii.


www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil na Google+