Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Certyfikat Zielony Dom

24.06.2020

Zielony Dom to pierwszy polski wielokryterialny certyfikat dla budownictwa mieszkaniowego. Wyróżnia inwestycje o wysokiej jakości ekologicznej i jednocześnie efektywności energetycznej oraz związanej z tym redukcji kosztów użytkowania.

 

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC oraz Polski Związek Firm Deweloperskich PZFD podpisały umowę o współpracy. Podstawą porozumienia jest upowszechnienie i promocja pierwszej polskiej certyfikacji ekologicznej Zielony Dom dla budynków mieszkalnych opracowanej przez PLGBC. Wspólnym celem obydwu organizacji jest rozwój zrównoważonego podejścia do budownictwa mieszkaniowego.


Przedstawiciele związku deweloperów zauważają, że kupujący mieszkania są coraz bardziej świadomi w sprawach ochrony środowiska i eko budownictwa. Deweloperzy liczą, że propagowanie idei certyfikacji przez tak ważne na rynku deweloperskim podmioty jak PZFD i PLGBC pozwoli firmom, które zdecydują się starać o certyfikat Zielony Dom, zyskać przewagę konkurencyjną poprzez podkreślenie innowacyjności i wysokiej jakości oraz pomoże zdobyć zaufanie nabywców. Podkreślają, że koszty uzyskania certyfikatu są stosunkowo niewysokie i nie powinny wpływać na koszt lokalu w certyfikowanym budynku. 


Polecamy:

Zrównoważone domy i mieszkania generują korzyści finansowe, społeczne i środowiskowe. Są to budynki oszczędne, komfortowe i zbudowane w poszanowaniu środowiska naturalnego. Rozwiązania stosowane w zrównoważonych budynkach mieszkaniowych przyczyniają się do obniżenia kosztów eksploatacji, dzięki zastosowaniu rozwiązań energooszczędnych, efektywnemu gospodarowaniu wodą w budynku czy odnawialnym źródłom energii. Kolejną, równie istotną kwestią, która szczególnie w czasach pandemii jest przez wszystkich odczuwalna, jest wpływ samego budynku na mieszkańców, na ich zdrowie i samopoczucie. Zrównoważony dom to również zielone otoczenie, trwałe i bezpieczne materiały, rozwiązania technologiczne poprawiające komfort i zdrowie mieszkańców.


Fot. stock.adobe / ponsulak
 

Certyfikowanie inwestycji mieszkaniowych w systemie Zielony Dom ma wyróżnić deweloperów na rynku nieruchomości pod względem jakości ich inwestycji i dbałości o środowisko. Takie firmy będą też liderami rozwoju zrównoważonego budownictwa mieszkaniowego.
 

Za opracowanie certyfikacji odpowiada niezależna organizacja pozarządowa - Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC, działająca na rzecz rozwoju zielonego budownictwa, w konsultacji z uznanymi krajowymi i międzynarodowymi ekspertami.

 

Polski Związek Firm Deweloperskich

 

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil na Google+