Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Forum Rusztowaniowe 2019

27.09.2019

Forum Rusztowaniowe jest cykliczną imprezą, podczas której przedstawiciele branży mogą się spotkać, wysłuchać referatów i wziąć udział w ciekawych pokazach.

 

 

Forum Rusztowaniowe odbywało się 7?8 września br. W organizacji Polskiej Izbie Gospodarczej Rusztowań (PIGR) pomagał partner merytoryczny i współgospodarz - firma telka SA. Wydarzenie rozpoczęły pokazy praktyczne w siedzibie tej firmy w Spalicach. Uczestników przywitała Dagmara Tyc – dyrektor PIGR. Pokazy koncentrowały się wokół tematu bezpieczeństwa pracy na rusztowaniach. Pierwszy dotyczył prawidłowego wykorzystywania środków ochrony indywidualnej i niebezpieczeństw wynikających z tzw. szoku wiszenia. Omówiono także sposób kotwienia urządzeń transportu bliskiego. Na koniec zademonstrowano ewakuację poszkodowanego z rusztowania na specjalnie do tego celu wzniesionej konstrukcji, aby wskazać zasadność stosowania schodni (zamiast pionu komunikacyjnego), ułatwiającej w razie wypadku dotarcie do osoby potrzebującej pomocy. Biorący udział w pokazie ratownik medyczny zaapelował do firm, aby na większych budowach dostępne były defibrylatory.

 

 

Czytaj także: Wypadek przy pracy na budowie - możliwe roszczenia wobec inżynierów budownictwa

 

Dalsza część Forum Rusztowaniowego odbyła się we Wrocławiu. Uczestników i gości przywitał Bogdan Szpilman – prezes PIGR. Wśród gości znaleźli się m.in.: Mirosława Kamińska z Głównego Inspektoratu Pracy, Danuta Gawęcka – sekretarz PIIB, Maciej Winkler z Urzędu Dozoru Technicznego, oddział we Wrocławiu, Wiktor Piwkowski - sekretarz generalny PZITB, dr inż. Edward Szwarc – przewodniczący Kapituły Konkursu Rusztowanie Roku i członkowie tej kapituły.

 


Kapituła Konkursu „Rusztowanie Roku” przyznała:
1 miejsce ex aequo i nagrodę „Złotego Kuplunga” firmom:

  • Multiserwis Sp. z o.o. za rusztowanie do transportu zbiorników do budynku maszynowni w Elektrowni Turów
  • Peri Polska Sp. z o.o. za wózek technologiczny do robót powierzchniowych na obiekcie MS-3 w ciągu drogi ekspresowej S7

3 miejsce i nagrodę „Brązowego Kuplunga” firmie:

  • telka SA za konstrukcję rusztowania zbudowaną w celu przeprowadzenia renowacji stalowej wieży ciśnień w Ciechanowie

 

 

– Dla inżynierów budownictwa rusztowania są stałym elementem miejsc pracy, toteż PIIB wspiera wszelkie wydarzenia służące podnoszeniu kwalifikacji i wymianie doświadczeń branży rusztowaniowej ? podkreśliła Danuta Gawęcka.

Po wystąpieniach gości rozpoczął się oczekiwany finał VII edycji konkursu Rusztowanie Roku. Konkurs, podobnie jak w poprzednich latach, objął patronatem Główny Inspektor Pracy. Po wręczeniu nagród laureatom odbyła się jeszcze uroczystość uhonorowania Zbigniewa Mańkowskiego medalem „Zasłużony dla branży rusztowaniowej”.

W części seminaryjnej forum Joanna Małota (Ulisses) przedstawiła korzyści z wdrożenia programów do rozliczeń wynajmu sprzętu, zaś Kazimierz Wasilczyk (GEDA) omówił bezpieczne użytkowanie urządzeń transportu bliskiego i ich kotwienie.

Wieczorną atrakcją dla uczestników spotkania był rejsu po Odrze statkiem–restauracją Wratislavia.

 

Krystyna Wiśniewska

 

Polecamy też: Przyczyny wypadków na rusztowaniach

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil na Google+