Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Senat RP zmierza do wykonania wyroku TK w zakresie uprawnień budowlanych

18.12.2018

12 grudnia odbyło się posiedzenie senackiej Komisji Ustawodawczej, w którym uczestniczyli przedstawiciele Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa: dr hab. Joanna Smarż, główny specjalista Krajowego Biura PIIB, oraz Andrzej Falkowski, przewodniczący Komisji Prawno-Regulaminowej PIIB.

Senatorowie przeważającą większością głosów zdecydowali o podjęciu inicjatywy ustawodawczej polegającej na przygotowaniu projektu ustawy zmieniającej Prawo budowlane wyłącznie w zakresie wynikającym z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 7 lutego 2018 r. sygn. K 39/15.

Zgodnie z tym orzeczeniem od dnia 13 lutego 2019 r. przestanie obowiązywać rozporządzenie w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, a tym samym, w przypadku niewprowadzenia odpowiednich zmian w ustawie – Prawo budowlane, obie izby, czyli Polska Izba Inżynierów Budownictwa i Izba Architektów RP, nie będą mogły nadawać nowych uprawnień budowlanych.

Decyzja senatorów jest zgodna z postulatami PIIB, aby planowane szerokie zmiany dotyczące zawodów architekta i inżyniera budownictwa uwolnić od presji czasu i przystąpić do nich w spokojnej atmosferze, skupiając się teraz wyłącznie na wykonaniu wyroku K 39/15.

Obecny na posiedzeniu Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, poinformował, że Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju pracuje nad odrębnymi ustawami o zawodach. Pierwsze czytanie projektu ustawy zmieniającej Prawo budowlane w zakresie wykonania wyroku K 39/15 przewidywane jest na początek stycznia 2019 r.

 

Urszula Kieller-Zawisza

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil na Google+