Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

MINISTERSTWO BUDOWNICTWA - PODSUMOWANIE 2 LAT

09.10.2007


Władze resortu poinformowały o tym, które działania w zakresie budownictwa rząd zaliczył do swoich sukcesów w ostatnich dwu latach.

Na konferencji prasowej zorganizowanej w Ministerstwie Budownictwa  8 października obecni byli Mirosław Barszcz − minister budownictwa, Piotr Styczeń − sekretarz stanu w Ministerstwie Budownictwa, stanu Elżbieta Janiszewska-Kuropatwa − podsekretarz stanu, oraz Robert Dziwiński − Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Jako najważniejsze osiągnięcia rządu przedstawili:
•    Nowelizację ustawy o podatku VAT oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Ustawę prezydent  podpisał 8 października 2007. Preferencyjna 7-proc. stawka VAT obejmie nowe mieszkania o powierzchni do 150 m2 oraz domy jednorodzinne do 300 m2, kupowane od deweloperów i spółdzielni mieszkaniowych. Wyższa, 22-proc. stawka VAT będzie obowiązywać za każdy dodatkowy metr powierzchni użytkowej. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki wprowadzeniu do ustawy definicji budownictwa społecznego (definicja jest w znacznym stopniu efektem wysiłków opozycji – red.).
•    Bezterminowe przedłużenie ustawy o zwrocie VAT na materiały budowlane. Inwestorzy mogą odzyskać (wg ustawowego limitu) różnicę między stawką 22 i 7 proc. za większość materiałów budowlanych.
•    Poprawę bezpieczeństwa w budownictwie. Zmiany w przepisach prawnych prowadzące do kontrolowania stanu technicznego dużych obiektów (hal, magazynów, sklepów) co najmniej dwa razy w roku.
•    Rozpoczęcie (w styczniu br.) realizacji programu wsparcia budowy mieszkań socjalnych i noclegowni.
•    Nowelizację ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych umożliwiające tani wykupu mieszkań lokatorskich w spółdzielniach.
•    Przygotowanie projektu ustawy mającej przynieść udogodnienia w budownictwie mieszkaniowym (m.in. likwidacja pozwolenia na budowę domów o powierzchni do 5 tys. m2 i 12 m wysokości, o tej regulacji pisaliśmy w nr.9 „IB”).
(We wrześniu minister Barszcz występując w Białymstoku skrytykował działania opozycji, która zablokowała w Sejmie przyjęcie ustawy – red.)




Elżbieta Kuropatwa-Janiszewska wspomniała także o projekcie nowego Prawa budowlanego: ma być to prawo, które „wprowadzi wiele ułatwień i uproszczeń, ale na pewno nie kosztem bezpieczeństwa”. Robert Dziwiński podkreślał konieczność wzmocnienia nadzoru budowlanego, tak aby jego działania były coraz skuteczniejsze, aby ten nadzór był „prawdziwy” a nie „urzędniczy”.
Minister Barszcz zapowiedział nowy program budowy mieszkań przez regionalne Agencje Budownictwa Społecznego (ABS-y, spółki zakładane przez wojewodów) na terenach należących do Skarbu Państwa. ABS-y, podobnie jak TBS-y (zakładane głównie przez gminy) korzystałyby z preferencyjnych kredytów. Minister chciałby także umożliwić wykup mieszkań lokatorom budynków z TBS-ów.
















www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil na Google+