Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Oświadczenie projektanta o możliwości podłączenia obiektu do sieci ciepłowniczej

09.07.2020

Obowiązek złożenia oświadczenia o możliwości podłączenia projektowanego obiektu budowlanego do istniejącej sieci ciepłowniczej spoczywa na projektancie części branżowej w zakresie instalacji ogrzewczych lub ciepłej wody użytkowej, które mogą być zaopatrywane z sieci ciepłowniczej.

 

Fot. Tama66 – pixabay.com

 

Robert Nowicki – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju odpowiedział na pismo prof. Zbigniewa Kledyńskiego – prezesa PIIB, z 13 lutego 2020 r., w sprawie wyjaśnienia art. 33 ust. 2 pkt 10 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, dotyczącego oświadczenia projektanta o możliwości podłączenia projektowanego obiektu budowlanego do istniejącej sieci ciepłowniczej. W środowisku projektantów i organów administracji architektoniczno-budowlanej istniały wątpliwości, kto konkretnie powinien to oświadczenie składać.

Zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym przez podsekretarza stanu: „Obowiązek złożenia oświadczenia o możliwości podłączenia projektowanego obiektu budowlanego do istniejącej sieci ciepłowniczej, zgodnie z warunkami określonymi w art. 7b ustawy – Prawo energetyczne, spoczywa na projektancie części branżowej w zakresie instalacji ogrzewczych lub ciepłej wody użytkowej, które mogą być zaopatrywane z sieci ciepłowniczej”.

Podsekretarz stanu wyraził też stanowisko, jak należy w praktyce zrealizować ten obowiązek: „Zgodnie z art. 33 ust. 2 pkt 10 ustawy – Prawo budowlane oraz z art. 7b ustawy – Prawo energetyczne, projektant obiektu zlokalizowanego na terenie, na którym istnieją techniczne warunki dostarczania ciepła z systemu ciepłowniczego lub chłodniczego, w celu spełnienia wymogów określonych w przytoczonych powyżej przepisach, nie występuje do przedsiębiorstwa ciepłowniczego z wnioskiem o wydanie warunków przyłączenia danego obiektu do sieci, a jedynie weryfikuje możliwość spełnienia przesłanek, o których mowa w art. 7b ust. 1 ustawy – Prawo energetyczne, poprzez np. zwrócenie się do operatora sieci ciepłowniczej z zapytaniem o wskazanie, czy istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci ciepłowniczej i dostarczania ciepła do tego obiektu z sieci ciepłowniczej”.

 

Z pełną treścią stanowiska można zapoznać się na www.piib.org.pl.

 

Urszula Kieller-Zawisza

 

Przeczytaj też: Kotły na paliwa stałe - zmiana przepisów Prawa ochrony środowiska

Udoskonalić podzielniki

Ekologiczne ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil na Google+