Pomimo dużej skuteczności impregnacji ciśnieniowej metody powierzchniowe pozostaną niezastąpione wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność nasycania drewna już wbudowanego.

 

Fot. Selena

 

Dlaczego należy stosować impregnację

Drewno, z którego powstaje tarcica konstrukcyjna, jest materiaÅ‚em Å‚atwopalnym, podatnym na korozjÄ™ biologicznÄ… (rozkÅ‚ad biologiczny drewna). Tarcica konstrukcyjna wymaga impregnacji, czyli nasycenia Å›rodkami chemicznymi. Preparaty chemiczne do drewna zabezpieczajÄ… tarcicÄ™ przed: grzybami domowymi i pleÅ›niowymi, wodÄ… opadowÄ… i wilgociÄ…, ogniem oraz destrukcyjnym dziaÅ‚aniem niektórych owadów - technicznych szkodników drewna.

SpoÅ›ród czynników majÄ…cych szkodliwy wpÅ‚yw na tarcicÄ™ konstrukcyjnÄ… trzy sÄ… najbardziej niekorzystne.

Owady - techniczne szkodniki drewna, gÅ‚ównie KoÅ‚atek, Borodziej Próchnik, Tykotka, Spuszczel i Drwalnik Paskowany. Owady te mogÄ… siÄ™ zagnieżdżać zarówno w drewnie suchym, jak i w drewnie wilgotnym. PreferujÄ… raczej drewno drzew iglastych. DojrzaÅ‚e i dorosÅ‚e osobniki skÅ‚adajÄ… w drewnie jaja, z których wylÄ™gajÄ… siÄ™ larwy owadów. Larwy rosnÄ…, odżywiajÄ…c siÄ™ miazgÄ… drzewnÄ…, ryjÄ… także w deskach i sÅ‚upach dÅ‚ugie korytarze, spulchniajÄ…c tym samym drewno. W zaatakowanych przez owady miejscach struktura drewna jest poważnie naruszona, przez co drewno traci na wytrzymaÅ‚oÅ›ci (na Å›ciskanie, zginanie i na rozciÄ…ganie).

Grzyby (domowe i pleśniowe) - najczęściej atakują tarcicę, gdy wilgotność masowa drewna jest powyżej 19-20% i gdy drewno osłonięte jest od słońca.

Rozwojowi grzybów sprzyja temperatura powietrza miÄ™dzy 9-21oC i brak przewiewu. Najgorsze dla tarcicy konstrukcyjnej sÄ… grzyby domowe; przerastajÄ… one drewno na wskroÅ›, powodujÄ…c jego gnicie i butwienie. Do zakażenia drewna tarcicy dochodzi na skutek kontaktu z zarodnikami grzybów lub grzybniÄ…. Tarcica musi wiÄ™c siÄ™ zetknąć z grzybem lub znajdować siÄ™ w pobliżu grzybów. Grzyby pleÅ›niowe nie sÄ… aż tak niebezpieczne dla tarcicy konstrukcyjnej. AtakujÄ… one tylko powierzchniÄ™ drewna, przez co wyglÄ…d tarcicy jest mniej estetyczny. Grzyby pleÅ›niowe w znacznie mniejszym stopniu osÅ‚abiajÄ… noÅ›ność tarcicy konstrukcyjnej niż grzyby domowe. W pomieszczeniach, w których jest drewno pokryte grzybami pleÅ›niowymi, panuje mikroklimat bardzo szkodliwy dla zdrowia ludzkiego. Zarodniki grzybów pleÅ›niowych wystÄ™pujÄ… w otoczeniu (Å›rodowisku) wszÄ™dzie i gdy tylko siÄ™ pojawiÄ… dogodne warunki do ich rozwoju, dochodzi do zakażenia drewna ich zarodnikami.

OgieÅ„ to żywioÅ‚, przed którym nie ma stuprocentowej ochrony tarcicy. Można jednak tak zabezpieczyć drewniane elementy tarcicy konstrukcyjnej, aby jak najdÅ‚użej opieraÅ‚y siÄ™ ogniu. Uzyskuje siÄ™ wówczas wiÄ™cej czasu na ewakuacjÄ™ ludzi z pÅ‚onÄ…cego obiektu budowlanego. Czas użytkowania tarcicy konstrukcyjnej można znacznie wydÅ‚użyć dziÄ™ki impregnacji (nasycaniu) drewna.

 

Tarcicę można zabezpieczać na miejscu w specjalnych zakładach lub tartakach bądź samemu na placu budowy [2, 3]. Często jest tak, że zabezpieczoną tarcicę w specjalnych zakładach lub tartakach trzeba zabezpieczyć dodatkowo na placu budowy, np. po wycięciu w drewnie odpowiedniego połączenia konstrukcyjnego [2, 3].

 

© Artem - stock.adobe.com

 

Skuteczność impregnacji zależy od rodzaju i iloÅ›ci wprowadzonego Å›rodka chemicznego oraz od głębokoÅ›ci nasycenia drewna. O iloÅ›ci wprowadzonego preparatu i głębokoÅ›ci nasycenia tarcicy decyduje zastosowana metoda impregnacji. Ze wzglÄ™du na głębokość wprowadzonego Å›rodka chemicznego wyróżnia siÄ™ dwie grupy metod impregnacji tarcicy: powierzchniowe i głębokie. Zdaniem autora metody powierzchniowe pozwalajÄ… nasycić i zabezpieczyć tarcicÄ™ konstrukcyjnÄ… do głębokoÅ›ci nie wiÄ™kszej niż 5 mm. Natomiast autorzy [1,4] podajÄ…, że metody powierzchniowe pozwalajÄ… na wnikniÄ™cie preparatu chemicznego na głębokość od 2 do maksymalnie 8 mm. Metody impregnacji głębokiej pozwalajÄ… granicÄ™ tÄ™ znacznie przekroczyć. Najbardziej zaÅ› skuteczne metody umożliwiajÄ… nasycenie caÅ‚ego przekroju poprzecznego zabezpieczanej tarcicy.

PrawidÅ‚owe zabezpieczenie drewna preparatami chemicznymi gwarantuje, że tarcica konstrukcyjna bÄ™dzie mogÅ‚a być użytkowana przez wiele lat, nie tracÄ…c swoich wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci fizycznych i mechanicznych, a przede wszystkim parametrów wytrzymaÅ‚oÅ›ciowych. Jest to ważne ze wzglÄ™du na bezpieczeÅ„stwo i komfort użytkowników (mieszkaÅ„ców).

Impregnacja tarcicy konstrukcyjnej jest istotna także dlatego, że:

  • konstrukcje drewniane sÄ… zwykle zamkniÄ™te i osÅ‚oniÄ™te, np. izolacjÄ… bÄ…dź warstwÄ… wykoÅ„czeniowÄ… elewacji, co nie daje możliwoÅ›ci okresowej oceny stanu technicznego drewna i ewentualnej naprawy lub wymiany, w sytuacjach gdy zainfekowane drewno zaczyna tracić parametry mechaniczne, tj. swojÄ… wytrzymaÅ‚ość;
  • ze wzglÄ™dów ekonomicznych i dostÄ™pnoÅ›ci do wykonywania elementów konstrukcyjnych rzadko obecnie stosuje siÄ™ drewno stare, twarde, a czÄ™sto - drewno mÅ‚ode i bielaste, które jest bardziej podatne na korozjÄ™ biologicznÄ….

Tarcica zaimpregnowana jest bardziej odporna na korozjÄ™ biologicznÄ… i zagnieżdżenie siÄ™ owadów - technicznych szkodników drewna - ma też mniejszÄ… higroskopijność oraz jest bardziej odporna na wahania temperatury i poziom wilgoci. Zaleca siÄ™ także stosowanie dodatkowych preparatów ognioochronnych ograniczajÄ…cych rozprzestrzenianie siÄ™ ognia. W zwiÄ…zku z bogatÄ… ofertÄ… Å›rodków chemicznych dostÄ™pnych w sprzedaży inwestor ma możliwość wybrania zarówno metody impregnacji, jak i zakresu, w jakim tarcica konstrukcyjna ma być zaimpregnowana. WybierajÄ…c impregnaty do ochrony i dekoracji elementów drewnianych eksploatowanych na zewnÄ…trz obiektu budowlanego, warto mieć na wzglÄ™dzie to, aby zawieraÅ‚y one odpowiednie filtry UV odporne na promieniowanie sÅ‚oneczne. Zaleca siÄ™ chronić profilaktycznie także tarcicÄ™, która nie jest narażona na bezpoÅ›rednie dziaÅ‚anie czynników atmosferycznych, ale mogÄ… siÄ™ w niej zagnieździć owady - techniczne szkodniki drewna [2, 3].

 

Przygotowanie tarcicy konstrukcyjnej

Tarcica konstrukcyjna powinna być zdrowa i pozbawiona kory (okorowana). Należy unikać elementów tarcicy pokrytych glonami czy porostami, z przebarwieniami, naciekami i niewielkimi otworkami o regularnych ksztaÅ‚tach. Wymienione objawy Å›wiadczÄ… o tym, że tarcica jest zakażona grzybami domowymi lub pleÅ›niowymi bÄ…dź zasiedlona przez owady, co znacznie obniża parametry mechaniczne (wytrzymaÅ‚oÅ›ciowe) tarcicy. Impregnowana tarcica konstrukcyjna powinna być w stanie powietrznosuchym, tzn. że wilgotność masowa drewna powinna wynosić ok. 15%, dopuszczalny jest przedziaÅ‚ 14-19%. Tarcica Å›rednio zawilgocona, czyli o wilgotnoÅ›ci masowej drewna powyżej 30%, ma obniżonÄ… wytrzymaÅ‚ość na zginanie, nawet o ok. 60-75% mniejszÄ… niż drewno tarcicy wilgotnoÅ›ci masowej ok. 15%. Na zmianÄ™ parametrów mechanicznych, w tym wytrzymaÅ‚oÅ›ciowych, tarcicy konstrukcyjnej wpÅ‚yw ma także jej obróbka. Tarcica konstrukcyjna bezpoÅ›rednio po rozciÄ™ciu drewna jest bardziej podatna na zniszczenie, korozjÄ™ biologicznÄ… i uszkodzenia mechaniczne niż tarcica strugana i ciosana. Tarcica strugana i ciosana ma bardziej gÅ‚adkÄ… oraz zamkniÄ™tÄ… powierzchniÄ™, co utrudnia dostÄ™p i wnikanie do Å›rodka wilgoci oraz owadów [2, 3].

 

Suszenie i sezonowanie drewna przeznaczonego na tarcicÄ™ konstrukcyjnÄ…

Właściwą wilgotność masową drewna można uzyskać przez naturalne suszenie i składowanie w stosach na przekładkach (w sztaplach) na odkrytej przestrzeni, pod zadaszeniem. Wilgotność masową drewna można także obniżyć w procesie suszenia w suszarniach.

Na placu budowy tarcicę powinno się składować na podkładkach, bez kontaktu z wilgotnym podłożem. Tarcicę konstrukcyjną należy sezonować przez minimum dwa tygodnie i chronić ją przed zawilgoceniem (opadami atmosferycznymi). Gdy na plac budowy trafi tarcica zawilgocona, należy ją zabezpieczyć szczelnym materiałem, np. folią budowlaną, i pozostawić do przeschnięcia, aż osiągnie normatywną wilgotność masową na poziomie 15-20%. Gdy tarcica konstrukcyjna zostanie wbudowana jako zawilgocona, będzie bardziej podatna na odkształcenia i korozję biologiczną (biodegradację). Należy wspomnieć, że podczas dodatkowej impregnacji tarcicy na placu budowy wilgotność masowa drewna może okresowo wzrosnąć nawet do 20-22%. Po dodatkowej impregnacji warto ponownie przesuszyć elementy tarcicy w przewiewnym i zadaszonym miejscu [2, 3].

 

Skuteczność impregnacji

Skuteczność impregnacji tarcicy konstrukcyjnej zależy m.in. od gatunku drewna, wilgotności, rodzaju impregnatu oraz technologii impregnacji. Ważnym parametrem jest nasiąkliwość masowa i objętościowa drewna. Stopień nasycenia drewna środkiem chemicznym zależy od jego ciężaru właściwego.

Im wiÄ™kszy jest ciężar wÅ‚aÅ›ciwy drewna, tym mniejsza jest jego nasiÄ…kliwość. WÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci fizyczne tarcicy sÄ… ważne i muszÄ… być uwzglÄ™dnione podczas planowania metody impregnacji. Na przykÅ‚ad tarcica wykonana z drewna sosnowego (miÄ™kkiego) ma nasiÄ…kliwość masowÄ… ok. 50-55%, zdecydowanie wiÄ™kszÄ… niż np. twarde drewno dÄ™bowe, które ma nasiÄ…kliwość masowÄ… ok. 20-25%. Tarcica o wiÄ™kszej gÄ™stoÅ›ci objÄ™toÅ›ciowej jest bardziej twarda niż tarcica mniejszej gÄ™stoÅ›ci objÄ™toÅ›ciowej i trudniej bÄ™dzie wchÅ‚aniać preparat. Dlatego takie drewno lepiej zabezpieczyć przez smarowanie powierzchniowe lub malowanie. Należy mieć także na wzglÄ™dzie, że skuteczność impregnacji tarcicy konstrukcyjnej zależy też od tego, czy impregnat zostanie zastosowany zgodnie z przeznaczeniem i normÄ… zużycia. Tarcica konstrukcyjna wilgotna lepiej bÄ™dzie wchÅ‚aniaÅ‚a preparaty wodne. W przypadku użycia impregnatu oleistego lub rozpuszczalnikowego wilgoć zawarta w tarcicy bÄ™dzie stanowić barierÄ™ dla noÅ›nika preparatu [2, 3].

 

Zmiana koloru tarcicy podczas impregnacji

Podczas impregnacji tarcicy nastÄ™puje zazwyczaj zmiana koloru drewna na kolor niebieskawy, zielonkawy lub pomaraÅ„czowy [2, 3]. WÅ‚aÅ›nie po zmianie koloru drewna najÅ‚atwiej odróżnić tarcicÄ™ zaimpregnowanÄ… od niezaimpregnowanej. Wykonawcy tarcicy impregnujÄ… jÄ… zazwyczaj możliwie jak najszybciej i jak najoszczÄ™dniej. MalujÄ… tylko jeden raz tarcicÄ™, żeby zmieniÅ‚ siÄ™ kolor drewna, co pokazano przykÅ‚adowo w [2, 3].

W takim przypadku wykonawcy zyskajÄ… na czasie i na impregnacie. NiedoÅ›wiadczony inwestor nie bÄ™dzie w stanie ocenić, czy impregnacjÄ™ wykonano poprawnie i skutecznie. W zwiÄ…zku z tym zaleca siÄ™ przed odbiorem tarcicy sprawdzić przy udziale odpowiedniego eksperta, czy naÅ‚ożonych jest tyle warstw impregnatu, ile zaleca producent. BywajÄ… niestety i takie Å›rodki chemiczne, które nie zmieniajÄ… barwy zabezpieczanej tarcicy [2, 3].

 

Metody impregnacji tarcicy konstrukcyjnej

Istnieje kilka skutecznych metod (technik) impregnacji tarcicy konstrukcyjnej. MuszÄ… być one rekomendowane przez producenta danego Å›rodka zabezpieczajÄ…cego. Jest wówczas pewność, że zastosowana metoda (technika) impregnacji tarcicy jest skuteczna. Å»eby impregnacja byÅ‚a skuteczna, należy Å›ciÅ›le przestrzegać zaleceÅ„ zawartych w kartach technicznych preparatów, w zakresie proporcji preparatu, norm zużycia oraz czasu impregnacji [1-4]. Impregnacja ciÅ›nieniowa Impregnacja ciÅ›nieniowa zalecana jest do zabezpieczania tarcicy w bardzo dużym stopniu narażonej na zagrzybienie. SÄ… to elementy np. stykajÄ…ce siÄ™ z gruntem. Jest wykonywana w autoklawach, gdzie panuje bardzo wysoka temperatura, warunki próżniowe i wysokie ciÅ›nienie. DziÄ™ki temu impregnat dociera nie tylko do powierzchniowych warstw drewna, ale wnika głębiej. W ten sposób można impregnować nawet drewno o wilgotnoÅ›ci przekraczajÄ…cej 30-32%.

W warunkach podwyższonego ciÅ›nienia impregnat wnika w głąb drewna. W przypadku elementów o niewielkim przekroju może przeniknąć je w caÅ‚oÅ›ci. Tarcica grubsza i wykonana z drewna twardego, np. z dÄ™bu, nasycona zostanie na głębokość kilkunastu milimetrów, czyli tylko w części bielastej. Obróbka drewna trwa zwykle od kilkunastu do kilkudziesiÄ™ciu minut. To krótko w porównaniu z kÄ…pielÄ…, która trwa ok. dwóch dni, lub impregnacjÄ… powierzchniowÄ… (malowanie, natrysk) trwajÄ…cÄ… wraz z przerwami technologicznymi nawet do kilku dni. Impregnacja ciÅ›nieniowa jest zalecana do zabezpieczania elementów więźby oraz obiektów architektury ogrodowej. Obecnie metoda ta jest najbardziej rozpowszechniona i stosowana. Wykorzystywane w tej metodzie preparaty (impregnaty) sÄ… bardzo sÅ‚abo wymywalne przez wodÄ™ opadowÄ… i gruntowÄ…, dlatego zabezpieczona tarcica po utrwaleniu siÄ™ impregnatu, czyli po ok. 48-50 godzinach, może przebywać okresowo na otwartej przestrzeni. W metodzie impregnacji ciÅ›nieniowej stosuje siÄ™ gÅ‚ównie impregnaty solne [2, 3]. KÄ…piel impregnacyjna KÄ…piel impregnacyjna tarcicy konstrukcyjnej polega na caÅ‚kowitym zanurzeniu drewna w wannie, w przygotowanym wczeÅ›niej roztworze impregnatu, na czas wynikajÄ…cy z karty technicznej preparatu i zaleceÅ„ producenta. Czas ten może wynosić nawet kilkadziesiÄ…t minut. W specjalnych zakÅ‚adach lub tartakach mieszczÄ… siÄ™ olbrzymie wanny napeÅ‚nione impregnatem, do których przenoszona jest mechanicznie tarcica. KÄ…piel impregnacyjna tarcicy na wÅ‚asnym placu budowy jest dość drogim przedsiÄ™wziÄ™ciem, można jÄ… ewentualnie zastosować do zabezpieczenia elementów o niedużych rozmiarach. Należy jednak zdawać sobie sprawÄ™, że w tym przypadku trzeba mieć wielki pojemnik (wannÄ™) i zużyć bardzo dużo impregnatu. Po kÄ…pieli impregnacyjnej wiele litrów preparatu zmarnuje siÄ™, należy we wÅ‚asnym zakresie i na swój koszt zutylizować impregnat (usunąć z wanny niezużyty impregnat, zgodnie z przepisami i wywieźć go na odpowiednie skÅ‚adowisko odpadów). Warto zauważyć, że podczas kÄ…pieli impregnacyjnej skÅ‚adniki impregnatu z roztworu sÄ… wchÅ‚aniane przez tarcicÄ™, natomiast znajdujÄ…ca siÄ™ w tarcicy woda przenika do roztworu impregnacyjnego powoduje jego rozcieÅ„czenie. Dlatego należy kontrolować czas kÄ…pieli impregnacyjnej i stężenie roztworu (impregnatu), najlepiej badajÄ…c jego gÄ™stość areometrem. W przypadku zmniejszenia siÄ™ stężenia roztworu (impregnatu) trzeba dodać koniecznie nowy impregnat w celu wyrównania stężenia. W wyniku kÄ…pieli impregnacyjnej preparat wnika tylko na kilka-kilkanaÅ›cie milimetrów w tarcicÄ™, jednak skuteczność kÄ…pieli jest wystarczajÄ…ca do zabezpieczania tarcicy na konstrukcje wewnÄ…trz obiektu budowlanego. Zazwyczaj w metodzie tej stosuje siÄ™ impregnaty solne, lecz sÄ… one Å‚atwo wypÅ‚ukiwane z tarcicy przez deszcz. Dlatego zaleca siÄ™ skÅ‚adowanie zabezpieczonej tarcicy pod dachem lub pod przykryciem bÄ…dź jej odbiór z tartaku i natychmiastowe wbudowanie. W przypadku impregnacji tarcicy przez kÄ…piel krótkotrwałą wilgotność masowa tarcicy nie powinna przekraczać 25%. Skuteczność tej metody zależy od tego, ile czasu pozostanie tarcica w takiej kÄ…pieli. WchÅ‚onie wówczas w swojÄ… strukturÄ™ mniej lub wiÄ™cej impregnatu. Najlepiej i najkorzystniej jednak kupić tarcicÄ™ już zaimpregnowanÄ… w tartaku. Bez problemu można kupić tam drewno zaimpregnowane podobnÄ… metodÄ…. PodobnÄ…, ponieważ w zakÅ‚adach lub tartakach impregnacja metodÄ… zanurzeniowÄ… przebiega w wysokiej temperaturze i trwa dÅ‚użej niż krótkotrwaÅ‚a kÄ…piel tarcicy na placu budowy [2, 3]. Malowanie i natrysk Malowanie i natrysk tarcicy konstrukcyjnej zależą od użytego preparatu i liczby naniesionych warstw. ImpregnacjÄ™ tÄ… metodÄ… można wykonać na dwa sposoby: wcierajÄ…c Å›rodek pÄ™dzlem lub rozprowadzajÄ…c go za pomocÄ… urzÄ…dzenia natryskowego.

Najlepiej wcześniej przygotować odpowiednią ilość preparatu i całkowicie zużyć, wielokrotnie nanosząc go na tarcicę. Jednokrotne malowanie lub natrysk nie wystarczą.

 

Liczba warstw zależy od struktury, wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci tarcicy i zdolnoÅ›ci wchÅ‚aniania przez niÄ… roztworu impregnujÄ…cego. W praktyce jest to od 2 do 8 warstw nakÅ‚adanych z uwzglÄ™dnieniem przerw zalecanych przez producenta na odparowanie wprowadzonej do tarcicy wody lub rozpuszczalnika. PierwszÄ… warstwÄ™ należy naÅ‚ożyć bardzo obficie na powierzchniÄ™ tarcicy, tak żeby drewno byÅ‚o dobrze zwilżone. NastÄ™pnie należy odczekać, aż tarcica wchÅ‚onie preparat. Kolejne warstwy nakÅ‚ada siÄ™ po caÅ‚kowitym wchÅ‚oniÄ™ciu przez tarcicÄ™ poprzedniej warstwy impregnatu. Każda nastÄ™pna warstwa preparatu poprawia warunki wnikania, czyli wprowadza Å›rodek na wiÄ™kszÄ… głębokość. W tej metodzie stosuje siÄ™ impregnaty wodne i rozpuszczalnikowe (solne). Nie zawsze najtaÅ„sze metody, jak malowanie i natrysk, sÄ… najskuteczniejsze. Samodzielne zabezpieczanie tarcicy impregnatem może siÄ™ wydawać opÅ‚acalne, jednak zabezpieczenie takie bÄ™dzie mniej skuteczne niż wczeÅ›niej opisane metody. Tarcica przeznaczona do takiego zabezpieczenia powinna być w stanie powietrznosuchym, tzn. że jej wilgotność masowa nie powinna przekraczać 12%, maksymalnie do 15%. PowierzchniÄ™ zabezpieczanej tarcicy należy oczyÅ›cić z zabrudzeÅ„ i ewentualnie odtÅ‚uÅ›cić. Podczas takiej metody zabezpieczenia tarcicy najlepiej do tego celu używać szorstkich pÄ™dzli lub szorstkich szczotek i mocno wcierać nimi preparat w tarcicÄ™. WygodniejszÄ…, choć mniej efektywnÄ… metodÄ… jest natrysk. Jednak i tak impregnat wniknie w tarcicÄ™ na nie wiÄ™cej niż kilka milimetrów, co jest sÅ‚abym wynikiem w porównaniu z wczeÅ›niej opisanymi metodami. Po zakoÅ„czeniu impregnacji metodÄ… malowania lub natrysku tarcica powinna caÅ‚kowicie wyschnąć [2, 3].

 

Rodzaje stosowanych impregnatów do tarcicy konstrukcyjnej

Preparaty solne wykonane z soli nieorganicznych, dostÄ™pne w postaci proszku do przygotowania roztworu o wskazanych przez producenta proporcjach lub w postaci gotowego koncentratu. Impregnaty tego rodzaju wnikajÄ… Å‚atwo i bardzo głęboko w strukturÄ™ tarcicy. MajÄ… zastosowanie w dwóch metodach impregnacji tarcicy: ciÅ›nieniowej i zanurzeniowej. SÄ… Å›rodkami chemicznymi zmywalnymi przez wodÄ™, wiÄ™c nie zaleca siÄ™ ich stosować do impregnacji elementów odsÅ‚oniÄ™tych i dekoracyjnych. GÅ‚ówny obszar ich zastosowania to zabezpieczenie i ochrona tarcicy konstrukcyjnej, np. więźby dachowej, konstrukcji szkieletowych oraz legarów, przed owadami i rozwojem grzybów (domowych oraz pleÅ›niowych), a także zabezpieczenie i ochrona czasowa tarcicy konstrukcyjnej skÅ‚adowanej przed wbudowaniem. Stosuje siÄ™ jÄ… w pomieszczeniach zadaszonych [2, 3].

Preparaty wodorozcieÅ„czalne do stosowania wewnÄ…trz i na zewnÄ…trz obiektów budowlanych, do wykorzystania wszystkimi możliwymi metodami impregnacji. Preparaty te gwarantujÄ… podstawowÄ… ochronÄ™ tarcicy konstrukcyjnej. Można nanosić je na elementy zaimpregnowane preparatem solnym w celu ochrony przed jego wypÅ‚ukaniem. Szybko schnÄ… i nie wydzielajÄ… nieprzyjemnego zapachu. Nie sÄ… zalecane na suchÄ… i starÄ… tarcicÄ™ [2, 3].

Preparaty rozpuszczalnikowe (rozcieÅ„czalnikowe) w strukturÄ™ tarcicy wnikajÄ… głębiej i szybciej niż preparaty wodorozcieÅ„czalne, majÄ… jednak drażniÄ…cy zapach. SÄ… Å›rodkami dość Å‚atwopalnymi, do czasu caÅ‚kowitego wyschniÄ™cia wykazujÄ… dość dużą toksyczność, dlatego powinny być przede wszystkim stosowane do zabezpieczania tarcicy (drewna użytkowanego) na zewnÄ…trz obiektów budowlanych [2, 3].

Preparaty olejowe i lakierobejce tworzÄ… na powierzchni drewna warstwÄ™ wodochronnÄ…. Nie nadajÄ… siÄ™ do zabezpieczania tarcicy konstrukcyjnej. NadajÄ… siÄ™ jedynie do wykaÅ„czania i ozdoby elementów po impregnacji ciÅ›nieniowej [2, 3].

 

Podsumowanie

Istnieje wiele metod impregnacji tarcicy konstrukcyjnej. W artykule podano tylko najpopularniejsze i najczęściej stosowane. PozostaÅ‚e metody i sposoby impregnacji tarcicy konstrukcyjnej zostaÅ‚y dokÅ‚adnie podane i opisane w [1-4]. ReasumujÄ…c, pomimo dużej skutecznoÅ›ci impregnacji ciÅ›nieniowej metody powierzchniowe pozostanÄ… niezastÄ…pione wszÄ™dzie tam, gdzie zachodzi konieczność nasycania drewna już wbudowanego. Jedynie bowiem demontaż konstrukcji obiektu budowlanego umożliwia zabezpieczenie poszczególnych jej elementów w autoklawie lub zbiorniku ciÅ›nieniowym. Smarowanie drewna pozostaje także Å›ciÅ›le zwiÄ…zane z impregnacjÄ… uzupeÅ‚niajÄ…cÄ… przeprowadzanÄ… na placu budowy. Impregnacja powierzchniowa jest skuteczna w przypadku zabezpieczania Å›wieżo przetartego drewna przed siniznÄ…. Metody impregnacji powierzchniowej sÄ… również stosowane przy nanoszeniu na drewno lakierniczych preparatów przeciwogniowych lub emulsji o podobnym zakresie dziaÅ‚ania [1-4].

 

prof. dr inż. Mariusz Książek, prof. ITB

 

Literatura

  1. J. KaryÅ›, Ochrona przed wilgociÄ… i korozjÄ… biologicznÄ… w budownictwie, praca zbiorowa pod red. J. Karysia, Wydawnictwo Grupa Medium, Warszawa 2014.
  2. R. Murat, Impregnacja więźby dachowej z drewna, Murator.pl, 8.09.2009.
  3. R. Plantom, Impregnacja drewna. Jak zabezpieczać tarcicę konstrukcyjną, Murator.pl, 16.07.2015.
  4. L. Rudziński, Konstrukcje drewniane. Naprawy, wzmocnienia, przykłady obliczeń, skrypt Politechniki Świętokrzyskiej nr 445, Kielce 2010.

Czytaj też: Jak zapewnić konstrukcjom drewnianym wymaganą odporność ogniową