Tarcicę można zabezpieczać na miejscu w specjalnych zakładach lub tartakach bądź samemu na placu budowy [2, 3]. Często jest tak, że zabezpieczoną tarcicę w specjalnych zakładach lub tartakach trzeba zabezpieczyć dodatkowo na placu budowy, np. po wycięciu w drewnie odpowiedniego połączenia konstrukcyjnego [2, 3].
© Artem - stock.adobe.com
Skuteczność impregnacji zależy od rodzaju i iloÅ›ci wprowadzonego Å›rodka chemicznego oraz od głębokoÅ›ci nasycenia drewna. O iloÅ›ci wprowadzonego preparatu i głębokoÅ›ci nasycenia tarcicy decyduje zastosowana metoda impregnacji. Ze wzglÄ™du na głębokość wprowadzonego Å›rodka chemicznego wyróżnia siÄ™ dwie grupy metod impregnacji tarcicy: powierzchniowe i głębokie. Zdaniem autora metody powierzchniowe pozwalajÄ… nasycić i zabezpieczyć tarcicÄ™ konstrukcyjnÄ… do głębokoÅ›ci nie wiÄ™kszej niż 5 mm. Natomiast autorzy [1,4] podajÄ…, że metody powierzchniowe pozwalajÄ… na wnikniÄ™cie preparatu chemicznego na głębokość od 2 do maksymalnie 8 mm. Metody impregnacji głębokiej pozwalajÄ… granicÄ™ tÄ™ znacznie przekroczyć. Najbardziej zaÅ› skuteczne metody umożliwiajÄ… nasycenie caÅ‚ego przekroju poprzecznego zabezpieczanej tarcicy.
PrawidÅ‚owe zabezpieczenie drewna preparatami chemicznymi gwarantuje, że tarcica konstrukcyjna bÄ™dzie mogÅ‚a być użytkowana przez wiele lat, nie tracÄ…c swoich wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci fizycznych i mechanicznych, a przede wszystkim parametrów wytrzymaÅ‚oÅ›ciowych. Jest to ważne ze wzglÄ™du na bezpieczeÅ„stwo i komfort użytkowników (mieszkaÅ„ców).
Impregnacja tarcicy konstrukcyjnej jest istotna także dlatego, że:
- konstrukcje drewniane są zwykle zamknięte i osłonięte, np. izolacją bądź warstwą wykończeniową elewacji, co nie daje możliwości okresowej oceny stanu technicznego drewna i ewentualnej naprawy lub wymiany, w sytuacjach gdy zainfekowane drewno zaczyna tracić parametry mechaniczne, tj. swoją wytrzymałość;
- ze wzglÄ™dów ekonomicznych i dostÄ™pnoÅ›ci do wykonywania elementów konstrukcyjnych rzadko obecnie stosuje siÄ™ drewno stare, twarde, a czÄ™sto - drewno mÅ‚ode i bielaste, które jest bardziej podatne na korozjÄ™ biologicznÄ….
Tarcica zaimpregnowana jest bardziej odporna na korozjÄ™ biologicznÄ… i zagnieżdżenie siÄ™ owadów - technicznych szkodników drewna - ma też mniejszÄ… higroskopijność oraz jest bardziej odporna na wahania temperatury i poziom wilgoci. Zaleca siÄ™ także stosowanie dodatkowych preparatów ognioochronnych ograniczajÄ…cych rozprzestrzenianie siÄ™ ognia. W zwiÄ…zku z bogatÄ… ofertÄ… Å›rodków chemicznych dostÄ™pnych w sprzedaży inwestor ma możliwość wybrania zarówno metody impregnacji, jak i zakresu, w jakim tarcica konstrukcyjna ma być zaimpregnowana. WybierajÄ…c impregnaty do ochrony i dekoracji elementów drewnianych eksploatowanych na zewnÄ…trz obiektu budowlanego, warto mieć na wzglÄ™dzie to, aby zawieraÅ‚y one odpowiednie filtry UV odporne na promieniowanie sÅ‚oneczne. Zaleca siÄ™ chronić profilaktycznie także tarcicÄ™, która nie jest narażona na bezpoÅ›rednie dziaÅ‚anie czynników atmosferycznych, ale mogÄ… siÄ™ w niej zagnieździć owady - techniczne szkodniki drewna [2, 3].
Przygotowanie tarcicy konstrukcyjnej
Tarcica konstrukcyjna powinna być zdrowa i pozbawiona kory (okorowana). Należy unikać elementów tarcicy pokrytych glonami czy porostami, z przebarwieniami, naciekami i niewielkimi otworkami o regularnych ksztaÅ‚tach. Wymienione objawy Å›wiadczÄ… o tym, że tarcica jest zakażona grzybami domowymi lub pleÅ›niowymi bÄ…dź zasiedlona przez owady, co znacznie obniża parametry mechaniczne (wytrzymaÅ‚oÅ›ciowe) tarcicy. Impregnowana tarcica konstrukcyjna powinna być w stanie powietrznosuchym, tzn. że wilgotność masowa drewna powinna wynosić ok. 15%, dopuszczalny jest przedziaÅ‚ 14-19%. Tarcica Å›rednio zawilgocona, czyli o wilgotnoÅ›ci masowej drewna powyżej 30%, ma obniżonÄ… wytrzymaÅ‚ość na zginanie, nawet o ok. 60-75% mniejszÄ… niż drewno tarcicy wilgotnoÅ›ci masowej ok. 15%. Na zmianÄ™ parametrów mechanicznych, w tym wytrzymaÅ‚oÅ›ciowych, tarcicy konstrukcyjnej wpÅ‚yw ma także jej obróbka. Tarcica konstrukcyjna bezpoÅ›rednio po rozciÄ™ciu drewna jest bardziej podatna na zniszczenie, korozjÄ™ biologicznÄ… i uszkodzenia mechaniczne niż tarcica strugana i ciosana. Tarcica strugana i ciosana ma bardziej gÅ‚adkÄ… oraz zamkniÄ™tÄ… powierzchniÄ™, co utrudnia dostÄ™p i wnikanie do Å›rodka wilgoci oraz owadów [2, 3].