Suszenie i sezonowanie drewna przeznaczonego na tarcicÄ™ konstrukcyjnÄ…
Właściwą wilgotność masową drewna można uzyskać przez naturalne suszenie i składowanie w stosach na przekładkach (w sztaplach) na odkrytej przestrzeni, pod zadaszeniem. Wilgotność masową drewna można także obniżyć w procesie suszenia w suszarniach.
Na placu budowy tarcicę powinno się składować na podkładkach, bez kontaktu z wilgotnym podłożem. Tarcicę konstrukcyjną należy sezonować przez minimum dwa tygodnie i chronić ją przed zawilgoceniem (opadami atmosferycznymi). Gdy na plac budowy trafi tarcica zawilgocona, należy ją zabezpieczyć szczelnym materiałem, np. folią budowlaną, i pozostawić do przeschnięcia, aż osiągnie normatywną wilgotność masową na poziomie 15-20%. Gdy tarcica konstrukcyjna zostanie wbudowana jako zawilgocona, będzie bardziej podatna na odkształcenia i korozję biologiczną (biodegradację). Należy wspomnieć, że podczas dodatkowej impregnacji tarcicy na placu budowy wilgotność masowa drewna może okresowo wzrosnąć nawet do 20-22%. Po dodatkowej impregnacji warto ponownie przesuszyć elementy tarcicy w przewiewnym i zadaszonym miejscu [2, 3].
Skuteczność impregnacji
Skuteczność impregnacji tarcicy konstrukcyjnej zależy m.in. od gatunku drewna, wilgotności, rodzaju impregnatu oraz technologii impregnacji. Ważnym parametrem jest nasiąkliwość masowa i objętościowa drewna. Stopień nasycenia drewna środkiem chemicznym zależy od jego ciężaru właściwego.
Im wiÄ™kszy jest ciężar wÅ‚aÅ›ciwy drewna, tym mniejsza jest jego nasiÄ…kliwość. WÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci fizyczne tarcicy sÄ… ważne i muszÄ… być uwzglÄ™dnione podczas planowania metody impregnacji. Na przykÅ‚ad tarcica wykonana z drewna sosnowego (miÄ™kkiego) ma nasiÄ…kliwość masowÄ… ok. 50-55%, zdecydowanie wiÄ™kszÄ… niż np. twarde drewno dÄ™bowe, które ma nasiÄ…kliwość masowÄ… ok. 20-25%. Tarcica o wiÄ™kszej gÄ™stoÅ›ci objÄ™toÅ›ciowej jest bardziej twarda niż tarcica mniejszej gÄ™stoÅ›ci objÄ™toÅ›ciowej i trudniej bÄ™dzie wchÅ‚aniać preparat. Dlatego takie drewno lepiej zabezpieczyć przez smarowanie powierzchniowe lub malowanie. Należy mieć także na wzglÄ™dzie, że skuteczność impregnacji tarcicy konstrukcyjnej zależy też od tego, czy impregnat zostanie zastosowany zgodnie z przeznaczeniem i normÄ… zużycia. Tarcica konstrukcyjna wilgotna lepiej bÄ™dzie wchÅ‚aniaÅ‚a preparaty wodne. W przypadku użycia impregnatu oleistego lub rozpuszczalnikowego wilgoć zawarta w tarcicy bÄ™dzie stanowić barierÄ™ dla noÅ›nika preparatu [2, 3].
Zmiana koloru tarcicy podczas impregnacji
Podczas impregnacji tarcicy nastÄ™puje zazwyczaj zmiana koloru drewna na kolor niebieskawy, zielonkawy lub pomaraÅ„czowy [2, 3]. WÅ‚aÅ›nie po zmianie koloru drewna najÅ‚atwiej odróżnić tarcicÄ™ zaimpregnowanÄ… od niezaimpregnowanej. Wykonawcy tarcicy impregnujÄ… jÄ… zazwyczaj możliwie jak najszybciej i jak najoszczÄ™dniej. MalujÄ… tylko jeden raz tarcicÄ™, żeby zmieniÅ‚ siÄ™ kolor drewna, co pokazano przykÅ‚adowo w [2, 3].
W takim przypadku wykonawcy zyskajÄ… na czasie i na impregnacie. NiedoÅ›wiadczony inwestor nie bÄ™dzie w stanie ocenić, czy impregnacjÄ™ wykonano poprawnie i skutecznie. W zwiÄ…zku z tym zaleca siÄ™ przed odbiorem tarcicy sprawdzić przy udziale odpowiedniego eksperta, czy naÅ‚ożonych jest tyle warstw impregnatu, ile zaleca producent. BywajÄ… niestety i takie Å›rodki chemiczne, które nie zmieniajÄ… barwy zabezpieczanej tarcicy [2, 3].