Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Modernizacja basenów pod kątem lepszej jakości wody basenowej

22.02.2019

Zastosowanie aktywowanego złoża szklanego w filtracji basenowej wody - jakie są zalety tej technologii?

 

Na rynku używanych obecnie jest kilka typów złóż filtracyjnych do filtrów basenowych: piaskowo-żwirowe, zeolitowe czy szklane. Wśród nich znajduje się wiele złóż specjalistycznych, a każde z nich ma pewne unikatowe właściwości, aby skutecznie uzdatniać wodę w zależności od warunków pracy.

Filtracja jest procesem stanowiącym najczęściej pierwszy etap cyklu oczyszczania wody basenowej i wpływa pozytywnie na efekt pozostałych metod dezynfekcji. Najważniejszym celem działania każdego systemu oczyszczania wody basenowej jest unieszkodliwienie i usunięcie bakterii i produktów ubocznych dezynfekcji, pozostałych w obiegu wody. W wyniku niskoefektywnej filtracji mechanicznej stosowane są coraz silniejsze środki dezynfekcyjne. Specjaliści zwykle skupiali się na coraz silniejszych metodach usuwania problemu, zamiast przyjrzeć się przyczynom i działać prewencyjnie. Większych zmian w zakresie metod filtracji także w stosunku do metod dezynfekcji było niewiele i ograniczały się w zasadzie do wykorzystania różnych materiałów filtracyjnych.

 

Fot. 1. Złoże w filtrze

 

Rodzaje złóż filtracyjnych stosowane na rynku

Złoża piaskowo-żwirowe - powszechnie stosowane złoża filtracyjne, umożliwiają filtrację mechaniczną, nie dając dodatkowych korzyści. Do wad tych złóż należą m.in.:

  • szybki spadek efektywności filtracji z powodu zbrylania się złoża;
  • tworzenie się kanałów w zbiorniku filtracyjnym przepuszczających zanieczyszczoną wodę do obiegu;
  • wysokie koszty eksploatacyjne związane z dużym zapotrzebowaniem na wodę do płukania;
  • rosnące zapotrzebowanie na chlor;
  • rosnące koszty odprowadzania popłuczyn;
  • duże straty ciepła w popłuczynach;
  • konieczność okresowej wymiany złoża lub jego uzupełniania (im częstsza, tym lepsza jakość filtratu).

Piasek przed zbryleniem zachowuje bardzo dobre właściwości filtracyjne. Niestety, bakterie w złożach piaskowych mają doskonałe warunki do bardzo szybkiego namnażania się (sprzyjająca temperatura 28-30°C, słabo kwaśny odczyn wody w filtrze).

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil na Google+