Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Zabezpieczanie drewna elewacyjnego - lazura czy olej?

15.07.2019

Drewniana elewacja wymaga regularnych zabiegów konserwacyjnych. Czym zabezpieczyć drewno żeby zachowało trwałość i piękny wygląd?

Zabezpieczanie drewna preparatem uniwersalnym – czy warto?

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo produktów, którymi można zabezpieczyć drewno przed wpływem czynników atmosferycznych lub korozją biologiczną (grzyby, pleśń, insekty, glony). Można stosować preparaty ochronno-dekoracyjne typu lakier, lakierobejca, olej, lazura lub emalię do drewna. Który wybrać? To zależy od tego, jaki efekt wizualny chcemy uzyskać, ponieważ niektóre produkty podkreślają naturalny rysunek i usłojenie, a inne go maskują i nadają deskom inny kolor.

 

Warto również poznać właściwości i przeznaczenie poszczególnych produktów i pamiętać, aby indywidualnie traktować każdy z elementów, który wymaga zabezpieczenia. Jedne środki doskonale sprawdzą się w przypadku małych, skomplikowanych elementów, innymi należy potraktować duże jednolite powierzchnie. Jeszcze inaczej należy obchodzić się z podłogą tarasu czy meblami ogrodowymi, bo są znacznie bardziej narażone na ścieranie i częściej mają kontakt bezpośrednio z naszą skórą.

Dlaczego trzeba zabezpieczać drewno elewacyjne?

Po pierwsze dlatego, ponieważ zaniedbania na drewnianej ścianie są zwykle bardzo widoczne i szpecą cały budynek. Po drugie, pogorszenie stanu drewna może prowadzić do problemów z prawidłowym utrzymaniem budynku i koniecznością przeprowadzenia poważnego i kosztownego remontu.

 

Wygląd elewacji i sposób jej pielęgnacji zależy przede wszystkim od gatunku drewna, z którego jest wykonana. Gatunki europejskie (zwłaszcza lokalne) wymagać będą przede wszystkim starannej impregnacji z uwzględnieniem czynników biobójczych, a później zabezpieczenia środkami pigmentującymi takimi jak lakieorbejce czy lazury. Gatunki egzotyczne, które mają naturalną odporność na działanie korozji biologicznej, częściej poddawane są wyłącznie olejowaniu. Wybór środka konserwującego powinien zależeć jednak przede wszystkim od czynników, które działają na elewację (stopień nasłonecznienia, wilgotność) – tłumaczy ekspert od tarasów i elewacji w JAF Polska.

Raz na kilka lat zabezpieczanie drewna lazurą

Lakierobejce nadają elewacji kolor i delikatny połysk, jednak zapewniają jedynie powierzchniową ochronę. Tworzą film na powierzchni deski nie impregnując wewnątrz. Aby zabarwić drewno i jednocześnie zachować półmatową powierzchnię warto wybierać lazurę.

Malowanie lazurą (lazurowanie) ma za zadanie pozostawić widoczny rysunek drewna. Lazury tworzą gładką i przejrzystą powłokę, zachowując naturalny wygląd struktury drewna i uwypuklając rysunek słojów. Zawarte w nich barwniki (pigmenty) zabezpieczają drewno i pozwalają na uzyskanie oryginalnego efektu dekoracyjnego. W preparatach koloryzujących ochronę przed promieniami UV zapewniają zawarte w nich pigmenty. Nie wszystkie produkty bezbarwne mają takie dodatkowe właściwości.

Zabezpieczenie drewnianej elewacji lazurą nie jest zbyt pracochłonne. Lazury do malowania drewna powinny być wcierane w drewno cienką warstwą.

 

A jak odświeżać starsze drewniane powierzchnie? Przede wszystkim nie można malować drewna zniszczonego lub zabrudzonego. Powierzchnię przeznaczoną do malowania trzeba starannie oczyścić. Jeżeli powłoka jest w dobrym stanie, należy ją umyć detergentem, spłukać i pozostawić do wyschnięcia, a następnie przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym w celu zwiększenia przyczepności kolejnej powłoki. Jeżeli powierzchnia jest spękana lub zniszczona, konieczne jest mechaniczne usunięcie poprzedniej powłoki aż do surowego drewna. Sinizny i przebarwienia spowodowane wilgocią można zlikwidować lub zmniejszyć ich intensywność stosując specjalne preparaty chemiczne na przykład odszarzacze.

 

Prawidłowo zabezpieczona elewacja będzie odporna na działanie szkodliwych czynników nawet przez kilka lat.

 

Zobacz też: Trwała drewniana podbitka dachowa

 

Łatwe i szybkie zabezpieczanie drewna olejem

Elewacje wykończone bardzo trwałymi gatunkami drewna można zabezpieczyć olejem. Tego typu preparaty nie zmieniają wyglądu desek, a jedynie podkreślają jego naturalny wygląd. Niektóre bardzo wytrzymałe gatunki drewna wprawdzie nie wymagają zabezpieczenia, ale dzięki olejowaniu dłużej zachowają naturalną barwę.

 

Olej wnika głęboko w deskę i nie tworzy żadnej powłoki. Nie łuszczy się i nie pęka, za to doskonale zabezpiecza przed słońcem czy wilgocią. Doskonały w przypadku twardych gatunków, takich jak na przykład modrzew syberyjski oraz gatunków egzotycznych. Nakłada się go łatwo – wystarczy wetrzeć produkt za pomocą ściereczki bawełnianej lub w przypadku większych powierzchni – pędzla.

 

Impregnacja olejem jest najłatwiejsza niż lazurowanie, bo preparat całkowicie wnika w drewno. Przy kolejnym malowaniu można więc nanieść olej bez wcześniejszego zdzierania powierzchni. Wystarczy tylko usunąć zabrudzenia przy pomocy detergentu i wysuszyć. Dla utrzymania efektu olejowanie powinno się powtarzać co sezon na tarasach i co 3-4 sezony w przypadku elewacji.

Systematyczne zabezpieczanie drewna dobrej jakości preparatami

Żadna metoda ani środek konserwujący nie zapewnia wieczystej ochrony drewna. Dlatego też zabiegi renowacyjne i impregnacyjne należy co pewien czas powtarzać. Kontrolę wszystkich drewnianych elementów trzeba przeprowadzać co sezon. Zdarza się bowiem, że jedna ściana wystawiona jest silniej na działanie słońca, deszczu czy wiatru i szybciej wymaga interwencji.

 

Podstawą dobrego zabezpieczenia drewnianej elewacji jest umiejętne stosowanie sprawdzonych środków najwyższej jakości. Dobrze wyszkoleni i doświadczeni sprzedawcy powinni podpowiedzieć jaki preparat kupić i jak poradzić sobie z ochroną elewacji drewnianej, bez względu na to w jakim jest stanie i z jakiego drewna została wykonana.

 

JAF Polska

 

Czytaj też: Niskoenergetyczne domy drewniane

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil na Google+