Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Hala Stulecia - wyjątkowa konstrukcja betonowa

Artykuł sponsorowany

02.12.2019

Hala Stulecia bierze udział w międzynarodowym projekcie badawczym, którego celem jest opracowanie nowoczesnych metod konserwacji historycznych konstrukcji betonowych i żelbetowych. Obiekt został wytypowany do udziału w projekcie jako przykład jednego z największych osiągnięć przedwojennego modernizmu.

 

Oprócz jedynego wrocławskiego zabytku wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, badaniami objęte zostaną także takie obiekty jak betonowa rzeźba Eduarda Chillidy "Elogio del horizonte" będąca symbolem położonego na północy Hiszpanii miasta Gijon, charakterystyczne konstrukcje Eduardo Torroja czy Pomniki Wojenne w Torricella Peligna we Włoszech.

 

Projekt badawczy InnovaConcrete jest realizowany w ramach programu Horyzont 2020 przez międzynarodowe konsorcjum. W jego skład wchodzi 29 instytucji z 11 krajów. Hala Stulecia uczestniczy w projekcie we współpracy z naukowcami z Politechniki Wrocławskiej, którzy prowadzą nieinwazyjne badania betonu, z którego wykonano obiekt.

Pierwsze działania polegały na przeprowadzeniu badań nieniszczących przy użyciu metod sklerometrycznych, ultradźwiękowych czy elektromagnetycznych. Dzięki tym badaniom jesteśmy w stanie ocenić twardość powierzchniową betonu, jednorodność struktury czy rozmieszczenie zbrojenia - mówi dr inż. Krzysztof Raszczuk z Katedry Konstrukcji Budowlanych Politechniki Wrocławskiej.

W wyniku przeprowadzonych badań betonu elewacji ustalono m.in., że najwcześniejsza warstwa malarska w kolorze ugrowym leży bezpośrednio na powierzchni betonu. Obok ugru zawiera też dodatek niezidentyfikowanej bieli – opowiada Daniel Czerek, kierownik Inwestycji i Administracji Hali Stulecia.

Fot. pixabay / Luk_Wro

 

Dalsze planowane badania pozwolą na szczegółową charakterystykę betonu historycznego, z którego wykonano budynek. Uzyskane dane umożliwią dobranie odpowiednich metod konserwacyjnych i naprawczych, które mają być również testowane na betonie, z którego ponad 100 lat temu zbudowano Halę Stulecia.

 

W dniach 24-25 września 2019 r. we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia w ramach projektu obyła się otwarta konferencja i warsztaty „Ochrona zabytków betonowych z początku XX wieku”.

 

W wydarzeniu wzięły udział zarówno osoby działające w branży architektoniczno-budowlanej jak i zajmujące się konserwacją zabytków, pasjonaci architektury i miasta Wrocławia. Uczestników konferencji powitała Magdalena Piasecka, prezes Hali Stulecia - gospodarz konferencji oraz Jacek Barski - dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Miasta Wrocławia. Pierwszy dzień warsztatów poświęcony był wybranym aspektom z zakresu renowacji i konserwacji żelbetu. Swoje prelekcje wygłosili Błażej Ciarkowski, Susana Landrove, Rafael Zarzuela, Ines Garcia Lodeiro, Piero Tiano, Raquel Serrano Vazquez, David López, Maria Isabella Pierigè, Elena Frías López, Mateusz Moczko, Piotr Frąckiewicz, Mariusz Sokołowicz, Gema Ramirez Guerrero, Fabio Cerioni, Konrad Dembek i Mariusz Jackiewicz. Drugi dzień wydarzenia zdominowała otwarta konferencja, w której tematem przewodnim była konserwacja zabytków XX w. na przykładzie wrocławskiej Hali Stulecia. O wyzwaniach jakie stoją przed zarządcami obiektów betonowych i specjalistami z dziedziny konseracji obiektów historycznych opowiadał Jerzy Jasieńko. Pozostałe tematy omawiali Jerzy Ilkosz, Jadwiga Urbanik, Krzysztof Schabowicz, Thomas “Gunny” Harboe, Krzysztof Raszczuk, Łukasz Bednarz, Wojciech Laska, Karolina Tatara, Agnieszka Tomaszewicz, Joanna Majczyk, Marta Rusnak, Katarzyna Feć–Sfora, Michał Dąbrowski, Aleksander Ostasz, Michał Czasnojć, Dawid Szałankiewicz i Cristiana Lara Nunes.

 

 

W trakcie wydarzenia odbyła się również wycieczka z ekspertem po terenie Hali Stulecia. Obiekt zaprezentowano po remoncie, który zakończył się na początku września 2019 r.

 

Pomysłodawcy projektu InnovaConcrete podkreślają, że istotnym aspektem ich działań jest popularyzacja wiedzy na temat zabytkowych konstrukcji betonowych i żelbetowych w Europie.

Badania nad Halą Stulecia prowadzone są od lat w ramach różnych projektów i grantów badawczych. Każdorazowo uzupełniamy i poszerzamy wiedzę na temat tego wyjątkowego obiektu, tym razem we współpracy z instytucjami z całej Europy – dodaje dr inż. Raszczuk, koordynator konferencji

 

Relacja z konferencji >>>

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil na Google+